KE pozwala na większe zaliczki dla rolników

Komisja Europejska dodała pięć kolejnych państw, w tym Chorwację i Wielką Brytanię, do listy krajów, które mogą zwiększyć kwoty wypłacane z góry rolnikom dotkniętym trudnymi warunkami klimatycznymi w pierwszej połowie tego roku.

 

Krok ten został podjęty w pierwszej połowie września wobec dziesięciu państw: Belgii, Czech, Finlandii, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch. Jako pięć kolejnych krajów zostały dodane: Chorwacja, Irlandia, Grecja, Rumunia i Wielka Brytania, które zwróciły się o wsparcie dopiero po rozpoczęciu procedur dla pierwszych państw.

„Różne warunki klimatyczne, od suszy do ulew, które musieliśmy przezwyciężyć w tym roku, postawiło rolników w trudnej sytuacji finansowej. Dzięki zgodzie na zwiększenie płatności zaliczkowych dokonywanych przez władze krajowe dla rolników w ramach wspólnej polityki rolnej poprawi się przepływ środków pieniężnych” – oświadczyła Komisja Europejska.

Zdaniem europejskich władz wykonawczych, umowa obejmuje płatności bezpośrednie dla rolników oraz niektóre płatności na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, które zazwyczaj są dokonywane przez państwa członkowskie w okresie od 1 grudnia do 30 czerwca.

Kraje członkowskie mogą zdecydować się na wypłacenie zaliczek na te płatności od 16 października w danym roku, do maksymalnie 50 proc. całkowitej kwoty płatności bezpośrednich, a 75 proc. przydzielono na rozwój obszarów wiejskich.

Decyzja Komisji pozwala państwom dotkniętym trudnymi warunkami klimatycznymi na podwyższenie kwoty zaliczki z tytułu płatności bezpośrednich do 70 proc., a przy płatnościach w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich nawet do 85 proc.

„Od tego momentu ww. państwa mają możliwość samodzielnego decydowania czy skorzystać z tego instrumentu, powiązanego z zasadami zaliczki” – poinformowała KE.

W Polsce 16 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich za 2017 r. W bieżącym roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło ok. 1,342 mln rolników. Zaliczki otrzymają ci z nich, którzy spełnili warunki konieczne do przyznania płatności.

Viorica-Valeria Ciobanu | EurActiv.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics