KE pozwala na większe zaliczki dla rolników

  Komisja Europejska dodała pięć kolejnych państw, w tym Chorwację i Wielką Brytanię, do listy krajów, które mogą zwiększyć kwoty wypłacane z góry rolnikom dotkniętym trudnymi warunkami klimatycznymi w pierwszej połowie tego roku.

   

  Krok ten został podjęty w pierwszej połowie września wobec dziesięciu państw: Belgii, Czech, Finlandii, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch. Jako pięć kolejnych krajów zostały dodane: Chorwacja, Irlandia, Grecja, Rumunia i Wielka Brytania, które zwróciły się o wsparcie dopiero po rozpoczęciu procedur dla pierwszych państw.

  „Różne warunki klimatyczne, od suszy do ulew, które musieliśmy przezwyciężyć w tym roku, postawiło rolników w trudnej sytuacji finansowej. Dzięki zgodzie na zwiększenie płatności zaliczkowych dokonywanych przez władze krajowe dla rolników w ramach wspólnej polityki rolnej poprawi się przepływ środków pieniężnych” – oświadczyła Komisja Europejska.

  Zdaniem europejskich władz wykonawczych, umowa obejmuje płatności bezpośrednie dla rolników oraz niektóre płatności na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, które zazwyczaj są dokonywane przez państwa członkowskie w okresie od 1 grudnia do 30 czerwca.

  Kraje członkowskie mogą zdecydować się na wypłacenie zaliczek na te płatności od 16 października w danym roku, do maksymalnie 50 proc. całkowitej kwoty płatności bezpośrednich, a 75 proc. przydzielono na rozwój obszarów wiejskich.

  Decyzja Komisji pozwala państwom dotkniętym trudnymi warunkami klimatycznymi na podwyższenie kwoty zaliczki z tytułu płatności bezpośrednich do 70 proc., a przy płatnościach w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich nawet do 85 proc.

  „Od tego momentu ww. państwa mają możliwość samodzielnego decydowania czy skorzystać z tego instrumentu, powiązanego z zasadami zaliczki” – poinformowała KE.

  W Polsce 16 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich za 2017 r. W bieżącym roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło ok. 1,342 mln rolników. Zaliczki otrzymają ci z nich, którzy spełnili warunki konieczne do przyznania płatności.

  Viorica-Valeria Ciobanu | EurActiv.pl

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here