Susza rolnicza występuje wśród wszystkich kilkunastu monitorowanych upraw – poinformował Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa. Brak wody zagraża najbardziej zbożom jarym i ozimym oraz roślinom bobowatym.
Największy niedobór wody zanotowano w Poznaniu i jego okolicach. Bardzo duży deficyt wody odnotowano też na terenie Nizin: Wielkopolskiej, Szczecińskiej oraz na Wysoczyźnie Żarnowieckiej, a także na Kujawach oraz we wschodniej części Pojezierza Mazurskiego.
„W piątym okresie raportowania, tj. od 1 maja do 30 czerwca 2018 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski” – napisano w raporcie IUNG.
Zboża najbardziej zagrożone
Aktualnie susza rolnicza występuje w Polsce wśród wszystkich monitorowanych upraw.
Według IUNG od 1 maja do 30 czerwca 2018 r. największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Na terenie Polski suszę w tej uprawie notowano w 13 województwach, w 4 z nich występowała we wszystkich gminach. Bardzo duże zagrożenie suszą występowało również wśród upraw zbóż ozimych, którą notowano w 11 województwach, w 2 z nich w 100 proc. gmin.
Brak wody dotknął także rośliny bobowate w 11 województwach.
– Nadal występuje duży deficyt wody sprawiający, że susza notowana jest wśród wszystkich czternastu monitorowanych grup i gatunków roślin. Ostatnio występujące warunki pogodowe spowodowały, że w obecnie monitorowanym sześciodekadowym okresie w uprawach: chmielu, ziemniaka oraz buraka cukrowego wzrosła powierzchnia oraz liczba gmin z suszą – informuje dyrektor IUNG prof. dr hab. Wiesław Aleksander Oleszek.
oprac. Kamila Szałaj, fot. Kamila Szałaj