Na polskim rynku większość firm produkujących kwalifikowany materiał siewny zaprawia nasiona przed sprzedażą. To dobra informacja dla polskich rolników. Niemniej jednak zaprawy różnią się między sobą składem oraz formulacją, a co z tego wynika, skutecznością w zwalczaniu chorób. Ogromne znaczenie ma formulacja zaprawy, która poza dokładnością pokrycia ziarniaków ma również znaczenie podczas transportu i wysiewu nasion. Optymalna zaprawa powinna dobrze przylegać do ziarniaków nie tylko w trakcie procesu zaprawiania.
Zaprawa nasienna chroni przed atakiem grzybów
Zaprawianie ziarna jest pierwszym zabiegiem chemicznym chroniącym zboża przed atakiem wielu grzybów chorobotwórczych, których w żaden inny sposób, we wczesnych fazach rozwoju roślin nie można zwalczyć.
Do najgroźniejszych z tych chorób należą zgorzel siewek, pleśń śniegowa, śnieć cuchnąca i gładka, a także głownia pyląca. Atakują one zboża we wczesnych fazach rozwoju i jedynie zaprawianie zapobiega ich rozwojowi.
[poll id=”1″]
Zabezpieczony materiał siewny znacznie przekłada się na wynik finansowy gospodarstwa, gdyż koszt zaprawy jest niewspółmiernie niski do ewentualnych skutków jego niezastosowania.
Dodatkowo dzięki zaprawianiu nasion wschody roślin są bardziej wyrównane, utrzymana jest właściwa obsada roślin na metrze kwadratowym, a młode siewki rozwijają się prawidłowo.
Pierwsza zaprawa nasienna na rynku polskim o formulacji mikroemulsji (ME)
Nowością na polskim rynku jest zaprawa fungicydowa Rancona iMIX ME z dwoma substancjami czynnymi w swoim składzie – ipkonazol i imazalil. Zawarte
w zaprawie substancje aktywne wykazują działanie zarówno systemiczne (ipkonazol) jak i kontaktowe (imazalil). Oznacza to, że zwalczają patogeny rozwijające się na powierzchni ziarniaka jak również w jego wnętrzu.
IPKONAZOL jest nową substancją aktywną z grupy triazoli która, występuje tylko w postaci zaprawy nasiennej. Nie ma na rynku bowiem żadnych fungicydów nalistnych, które mogłyby być stosowane w dalszych etapach rozwoju roślin, stąd też niskie ryzyko powstania odporności. Jednocześnie Rancona iMIX ME jest zaprawą, która nie ogranicza siły i energii kiełkowania. Połączenie dwóch substancji pozwala na zabezpieczenie materiału siewnego pszenicy ozimej przeciw pleśni śniegowej, śnieci cuchnącej, śnieci gładkiej i zgorzeli siewek, pszenicy jarej przeciw śnieci cuchnącej i gładkiej oraz zgorzeli siewek, a także jęczmienia ozimego i jarego przeciw pasiastości liści jęczmienia, głowni pylącej i zgorzeli siewek.
Wyróżnikiem nowej zaprawy Rancona iMIX ME oprócz substancji czynnych, jest jej nowoczesna formulacja jednorodnej mikroemulsji, która nie zawiera cząstek stałych, doskonale rozpuszcza się w wodzie i pozwala na 125 razy lepsze pokrycie ziarna substancją czynną od produktów w postaci tradycyjnych emulsji zawiesinowych. Dzięki temu substancje czynne zawarte w zaprawie zdecydowanie lepiej radzą sobie ze zwalczaniem patogenów w porównaniu z innymi formulacjami.
Rancona iMix TO:
- Dokładne i równomierne pokrycie ziarniaków zarówno przy użyciu prostych urządzeń gospodarskich jak i specjalistycznego sprzętu do zaprawiania nasion
- Doskonałe wnikanie do nasion i ich pokrycie → bardzo małe krople mikroemulsji (od 10 – 200 µm*) optymalne wykorzystanie s. a. fungicydu
- Niska dawka → Niski koszt stosowania
- Brak pylenia w trakcie zaprawiania i wysiewu, neutralny zapach
- Niska lepkość zaprawionego materiału niezależnie od temperatury
- Brak wytrącania osadów i rozwarstwiania się (nie wymaga mieszania, łatwość czyszczenia zaprawiarki, siewnika, łatwy siew)
- Nie powoduje korozji à bezpieczna dla sprzętu
- Tworzy jednorodny film nawet w trudno dostępnych miejscach (bruzda)
Rancona iMIX ME w wielu krajach Europy została uznana przez czołowych producentów kwalifikowanego materiału siewnego za produkt o najwyższej jakości, zarówno pod względem skuteczności w zwalczaniu chorób jak i ze względu na formulację, która zapewnia optymalne pokrycie nasion w procesie technologicznym zaprawiania.
Redakcja AgroNews
Stosowałem ipkonazol solo w zaprawie Ciecha Sażyny, a myślę że dodatek imazalilu sprawi ze zaprawa będzie skuteczniejszza, trza wyopróbować 😉
Stosowałam, polecam!