Wzrosło nasilenie chorób grzybowych w rzepaku

Rozwój rzepaków w Polsce jest nadal bardzo zróżnicowany. Są plantacje, gdzie rośliny mają 4 liście, a są i takie w fazie 9 liści właściwych (BBCH 19). Deszcze, które popadały w ostatnich dniach zwiększyły nasilenie chorób grzybowych w rzepaku. Mniej jest za to szkodników.

nasilenie chorób grzybowych w rzepaku

Rośnie presja ze strony sprawców chorób grzybowych

Jak wynika z najnowszego raportu zagrożeń patogenowo-pogodowych BASF po opadach deszczu wzrosło nasilenie suchej zgnilizny kapustnych (Phoma lingam) oraz szarej pleśni (Botrytis cinerea), także lokalnie czerni krzyżowych (Alternaria brassicae). W tym czasie warto wykonać zabieg fungicydowy – jeśli to możliwe z funkcją regulatora wzrostu.

Szkodniki w natarciu

Natomiast niska temperatura i deszcz znacznie przyhamowały aktywność szkodników: śmietki kapuścianej, pchełek, mszyc, mączlika warzywnego, tantnisia krzyżowiaczka, gnatarza rzepakowca.

Ochrona herbicydowa – ostatni gwizdek

Kolejnym zagrożeniem dla młodego rzepaku są oczywiście chwasty. Dlatego powschodowa ochrona herbicydowa jest w tym momencie konieczna.

Warto również pomyśleć o dokarmieniu roślin siarką, borem, manganem i molibdenem.

Redakcja AgroNews, na podst. BASF, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics