Wzrosło nasilenie chorób grzybowych w rzepaku

Rozwój rzepaków w Polsce jest nadal bardzo zróżnicowany. Są plantacje, gdzie rośliny mają 4 liście, a są i takie w fazie 9 liści właściwych (BBCH 19). Deszcze, które popadały w ostatnich dniach zwiększyły nasilenie chorób grzybowych w rzepaku. Mniej jest za to szkodników.

nasilenie chorób grzybowych w rzepaku

Rośnie presja ze strony sprawców chorób grzybowych

Jak wynika z najnowszego raportu zagrożeń patogenowo-pogodowych BASF po opadach deszczu wzrosło nasilenie suchej zgnilizny kapustnych (Phoma lingam) oraz szarej pleśni (Botrytis cinerea), także lokalnie czerni krzyżowych (Alternaria brassicae). W tym czasie warto wykonać zabieg fungicydowy – jeśli to możliwe z funkcją regulatora wzrostu.

Szkodniki w natarciu

Natomiast niska temperatura i deszcz znacznie przyhamowały aktywność szkodników: śmietki kapuścianej, pchełek, mszyc, mączlika warzywnego, tantnisia krzyżowiaczka, gnatarza rzepakowca.

Ochrona herbicydowa – ostatni gwizdek

Kolejnym zagrożeniem dla młodego rzepaku są oczywiście chwasty. Dlatego powschodowa ochrona herbicydowa jest w tym momencie konieczna.

Warto również pomyśleć o dokarmieniu roślin siarką, borem, manganem i molibdenem.

Redakcja AgroNews, na podst. BASF, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jubileuszowa 10. edycja Targów WorldFood Poland zakończona sukcesem – nowości, debaty i rozwój międzynarodowych relacji biznesowych

Targi WorldFood Poland, najważniejsze wydarzenie branży spożywczej w Europie Środkowo-Wschodniej, zakończyły w ubiegłym tygodniu swoją 10. jubileuszową edycję w halach EXPO XXI w Warszawie,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics