Morawiecki rozmawiał z Hoganem o budżecie na rolnictwo

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z komisarzem UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Philem Hoganem w Warszawie poświęcone było budżetowi UE na lata 2021-27.
premier, mateusz morawiecki, Phil Hogan, rolnictwo, ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi, WPR, budżet WPR

 

Polska jest dotychczas największym beneficjentem wspólnotowych pieniędzy.

Podczas piątkowych (2 listopada) rozmów omówiono stan negocjacji wieloletniego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027  – poinformowała Kancelaria Premiera. Szef polskiego rządu i komisarz UE wymienili się również opiniami dotyczącymi planowanych mechanizmów finansowania rolnictwa i obszarów wiejskich w tym czasie.

Po stronie polskiej uczestniczyli w tych rozmowach ministrowie: ds. UE Konrad Szymański oraz rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Negocjacje budżetowe

W maju KE przedstawiła projekt Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-27, w którym założono znaczne ograniczenie środków przeznaczonych na realizację Wspólnej Polityki Rolnej UE. Cięcia miałyby objąć zarówno płatności bezpośrednie dla rolników, jak i wydatki na rozwój obszarów wiejskich.

„Prawdopodobnie Polska pozostanie największym beneficjentem z budżetu unijnego ze względu na wielkość kraju i również ze względu, że będzie silnie korzystała z dwóch największych pozycji, czyli z polityki spójności i ze wspólnej polityki rolnej” – przewidywał wtedy minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Przyszłe ramy budżetowe UE

Przyszły wieloletni budżet UE ma wynieść 1,279 bln euro. Projekt KE zakłada, że fundusze na unijną politykę spójności będzie mniejsze o około 7 proc., a cięcia we Wspólnej Polityce Rolnej wyniosą około 5 proc. Jednak ma to wyglądać różnie w odniesieniu do poszczególnych państw członkowskich.

Polska ma otrzymać w ramach polityki spójności 64 mld euro, a zaproponowane cięcie mają wynieść w tym przypadku ponad 23 proc. co oznacza, że trafi do nas 19,5 mld euro mniej niż obecnie. Dla porównania: w obecnej perspektywie finansowej (lata 2014-2020) w ramach środków spójności do Polski  ma trafić 83,9 mld euro (w tegorocznych cenach).

W nowym budżecie UE rolnictwo pozostanie dużym obciążeniem choć traci ona znaczenie. Przed 2014 rokiem na WPR przeznaczono bowiem ponad 40 proc. wspólnych pieniędzy, a w obecnej już tylko około 37 proc. W rozpoczynającej się w 2021 roku nowej siedmiolatce ma się ograniczyć do poniżej 30 proc.

W ocenie szefa komisji rolnictwa PE Czesława Siekierskiego (EPL/PSL) w latach 2021-2027 unijny budżet na rolnictwo będzie w ujęciu realnym mniejszy o 43 mld euro niż obecny.

źródło: Barbara Bodalska | EurActiv.pl  fot. Adam Guz KPRM

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics