Wzrost VAT na leki weterynaryjne do 23 proc. uderzy w całą branżę produkcji zwierzęcej i przetwórczej – ostrzega Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej.
Wzrost VAT na leki weterynaryjne
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowych stawek VAT, które wejdą w życie po nowym roku. Lecznicze produkty weterynaryjne mają zniknąć z listy towarów objętych 7-proc. VAT. Oznacza to wzrost stawki VAT na te leki z 7 do 23 proc. Podwyżka ta jednak dotknie nie tylko posiadaczy psów i kotów, ale także całą branżę produkcji zwierzęcej i przetwórczej.
– Należy spodziewać się wzrostu cen wyrobów mięsnych i nabiału, co w znacznym stopniu przyczyni się do wzrostu cen produktów i spadku konkurencyjności tych sektorów na rynkach eksportowych – ostrzega Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej.
Związkowcy uważają, że projektowane zmiany pogorszą i tak trudną sytuację producentów trzody chlewnej.
– Prawo do odliczenia VAT może okazać się niewystarczającym instrumentem kompensującym wyższe ceny leków dla zwierząt. Dużą część kosztów związanych z wyższymi stawkami VAT na leki weterynaryjne poniosą rolnicy – uważa KZP-PTCh.
Redakcja AgroNews, fot. KZP-PTCh