Ceny skupu trzody chlewnej jeszcze spadną

W 2018 r. ceny skupu trzody chlewnej wykazują tendencję spadkową, powodowaną wzrostem ubojów występującym nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej – poinformował Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Ceny skupu trzody chlewnej, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, trzoda chlewna, cena trzody, świnie, Opłacalność hodowli trzody chlewnej,

Ceny skupu trzody w Polsce wyniosły w I półroczu 2018 r. 4,46 zł/kg, a w III kwartale 4,73 zł/kg. W stosunku do analogicznych okresów sprzed roku, cena w I półroczu była niższa o 14,1 proc., a w III kwartale o 10,6 proc.

– W październiku cena skupu trzody wyniosła 4,40 zł/kg i była niższa niż rok wcześniej o 9 proc. Z danych ZSRIR MRiRW wynika, że w listopadzie przeciętna cena skupu może wynieść 4,25 zł/kg, co oznacza jej spadek w stosunku do listopada 2017 r. o 9 proc. W grudniu 2018 r. ceny trzody tak w Polsce, jak i w całej UE będą niższe niż w listopadzie 2018 r. i niższe niż w grudniu 2017 r. – wyjaśnia Dorota Zawadzka z IERiGŻ.

Jej zdaniem w grudniu cena trzody w Polsce będzie zawierać się w przedziale 4,10-4,25 zł/kg, a więc w skali roku może być niższa o 7-10 proc.

W Unii Europejskiej cenom nie sprzyja relatywnie mały wzrost eksportu do krajów trzecich.

Nadzieję na wzrost cen dają ostatnie badania pogłowia z czerwca tego roku.

– Według Eurostatu w wielu krajach Unii Europejskiej (oprócz Danii i Irlandii) wzrostowi ogólnego pogłowia towarzyszył spadek pogłowia macior prośnych, co jest pierwszym symptomem mogącego nadejść spadku pogłowia. W Niemczech już w czerwcu 2018 r. pogłowie trzody było mniejsze o 1,1 proc. niż w czerwcu 2017 r., w tym pogłowie macior prośnych o 2,4 proc. W czerwcu 2018 r. pogłowie trzody w Polsce wyniosło 11 828 tys. szt. i było większe niż w czerwcu 2017 r. o 476 tys. szt. (o 4,2 proc.). Wzrost ten nastąpił w wyniku wzrostu pogłowia tuczników i warchlaków. Zmniejszeniu uległy natomiast wszystkie pozostałe kategorie wiekowe pogłowia, co jest sygnałem nadchodzącego spadku ogólnego pogłowia trzody. U podstaw tej sytuacji leży pogorszenie opłacalności chowu – wylicza Zawadzka.

Redakcja AgroNews, na podst. IERiGŻ, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zmiana przepisów UE dotyczących nazw napojów spirytusowych

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady wprowadza m.in. zmianę w unijnych przepisach dotyczących napojów spirytusowych. Nowe przepisy wprowadzają definicje napojów spirytusowych, które będą mogły być...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics