Szykuje się wielki protest rolników w Warszawie

Szykuje się kolejny protest rolników. Ma się on odbyć 16 stycznia w Warszawie przed gmachem Sejmu. – Walczymy o godne życie – mówią organizatorzy.

protest rolników, trzoda chlewna, cena trzody chlewnej, Cena tuczników, ASF, ceny skupu

Na Facebooku pod postem zapowiadającym protest już prawie 850 osób potwierdziło chęć udziału w nim. Kim są organizatorzy i o co walczą? To młodzi rolnicy – producenci trzody chlewnej z Wielkopolski. Mają dość złej sytuacji na rynku wieprzowiny i gwałtownego spadku opłacalności hodowli. Będą domagać się natychmiastowych działań rządu, które poprawiłyby koniunkturę nie tylko w tym sektorze, ale w całej branży rolnej.

– Dramatyczna sytuacja na rynku trzody chlewnej zmusiła nas do wzięcia sprawy w swoje ręce. Od roku do interesu dokładamy, nie zarabiamy. Jest bardzo źle, a będzie jeszcze gorzej! To ostatni moment, by ratować polskich rolników. Bądźmy solidarni, walczmy o to, co polskie! – tak nawołują do udziału w proteście jego organizatorzy.
Jedna z organizatorek tego wydarzenia, Joanna Dreger, w rozmowie z nami przyznała, że mobilizuje znajomych i rolników z całej Polski.

– Będzie nas naprawdę dużo – zapewnia.

Organizatorzy protestu do współpracy zaprosili także Michała Kołodziejczaka, lidera AgroUnii.

– Chcemy nawiązać współpracę i działać razem – mówi Dreger.

Na razie niewiadomo, czy AgroUnia włączy się w strajk, ale już dziś widać, że środowisko rolników zaczyna się silnie integrować i wspólnie walczyć o poprawę sytuacji.

Katastrofa na rynku trzody chlewnej

Sytuacja na rynku trzody chlewnej rzeczywiście jest dramatyczna. Ostatnio ceny żywca wieprzowego znacznie spadły w stosunku do roku ubiegłego. Dziś za kg tucznika rolnicy dostają ok. 3,85 zł. Hodowcy liczyli, jak zazwyczaj, na wyższe ceny przed Świętami. Jednak w tym roku nie dość, że podwyżek nie ma, to jeszcze cena spada – w stosunku do ubiegłego tygodnia o 7 gr/kg. Szans na poprawę niestety nie widać, tym bardziej, że prawdopodobnie do końca roku nie będzie znaczących zmian na rynku niemieckim, który ma wpływ na ceny w Polsce.

Rolnicy walczą o swoje

Fala protestów rolniczych przelewa się przez Polskę. Latem tego roku dwukrotnie strajkowali producenci warzyw i sadownicy. We wrześniu odbył się strajk Związku „Solidarni”. A ostatnio zdesperowani gospodarze zablokowali autostradę A2, domagając się natychmiastowych działań rządu i poprawy sytuacji polskiego rolnictwa.

Z kolei wczoraj około 200 rolników pod Wieruszowem w miejscowości Dobrydział nie wpuściło do zakładów mięsnych Wędlinka tira przewożącego mięso. Zrobili to w proteście przeciwko sprowadzaniu gorszej jakości tusz z zagranicy.

Podobny strajk odbył się także kilka dni temu w Rawie Mazowieckiej przed zakładami mięsnymi Food Service. Rolnicy zablokowali wtedy również trasę S8.

Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

1,7 mld zł z UE na Mój Prąd. Na co można uzyskać dofinansowanie?

Finansowanie podpisanej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska umowy będzie pochodziło z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027. Celem Programu Mój Prąd jest...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics