Ile zarabiamy na wsi?

Coraz więcej mieszkańców wsi znajduje zatrudnienie w sektorach nierolniczych, które przynoszą im wyższe dochody niż rolnictwo, zaś system ubezpieczeń społecznych i pomocy socjalnej daje utrzymanie licznej grupie mieszkańców wsi.

Ile zarabiamy na wsi?

Z pracy w rolnictwie jako głównym źródle dochodów utrzymuje się niespełna 10% ludności wsi . Dochody z pracy najemnej w 2016 r. stanowiły 48,5% ogólnego dochodu w gospodarstwach domowych na wsi (w miastach 54,8%), z pracy na własny rachunek – 7,2% (w miastach – 9,0%), a dochody z gospodarstwa indywidualnego w rolnictwie – 9,3% (w miastach 0,4%).

pieniądze dopłaty bezpośrednie zaliczki

Zmniejsza się dysparytet dochodów rolniczych w odniesieniu do dochodów w innych częściach gospodarki i poprawia się relatywna sytuacja dochodowa i socjalna mieszkańców wsi. W latach 2004–2016 nominalne dochody per capita mieszkańców wsi wzrosły o 118%, a dochody mieszkańców miast o 94% . Poziom życia mieszkańców wsi nie odbiega znacząco od poziomu mieszkańców mniejszych miast (do 20 tys.). Można to uznać za sukces rozwojowy polskiej wsi!

Awans dochodowo-socjalny wsi

Dzięki dość wysokiej stopie wzrostu gospodarczego, spadkowi bezrobocia i pozytywnym efektom wsparcia unijnego maleje zasięg ubóstwa zarówno w kraju, jak i na obszarach wiejskich. W 2016 r. w porównaniu z 2005 r. odsetek osób w gospodarstwach domowych ogółem znajdujących się w skrajnym ubóstwie (wydatki poniżej minimum egzystencji) zmniejszył się z 12,3 do 4,9%, a w przypadku gospodarstw domowych rolników z 18,1 do 1
1,0%.

Awans dochodowo-socjalny wsi dotyczy zarówno Polski, jak i większości krajów UE.
Zmniejszenie dysproporcji dochodowych między mieszkańcami wsi i miast wynikało przede wszystkim ze znacznie wyższej dynamiki wzrostu dochodów na terenach wiejskich niż miejskich.

W 2016 r. w porównaniu z 2005 r. dochody do dyspozycji w przeliczeniu na osobę ekwiwalentną wzrosły na obszarach wiejskich UE-27 o 64%, podczas gdy w miastach dużych o 28%, a w miastach małych o 21%.
Źródło: Polska Wieś 2018
Raport o stanie Polskiej Wsi
Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics