Chowacze łodygowe już są. Dużo wcześniej niż rok temu

Dużo wcześniej niż rok temu w uprawach rzepaku pojawiły się chowacze łodygowe: brukwiaczek i czterozębny. Dlatego konieczny jest monitoring plantacji pod kątem szkodników.

chowacz brukwiaczek, PIORiN, chowacz czterozębny, szkodniki łodygowe, chowacze łodygowe

O trzy tygodnie wcześniej niż rok temu PIORiN uaktywnił pierwsze komunikaty, mówiące o zagrożeniu chowaczami łodygowymi: brukwiaczkiem i czterozębnym w uprawach rzepaku. Póki co ich obecność stwierdzono jedynie na południu Polski. Ale żółte naczynia monitorujące ilość szkodników warto wystawić w całym kraju.

Najpierw pojawia się chowacz brukwiaczek…

Nalot chrząszczy chowacza brukwiaczka na plantacje rzepaku następuje wiosną najczęściej, gdy temperatura gleby wynosi 5-7°C, a temperatura otoczenia osiągnie 10-12°C.

– Uszkodzenia na plantacjach rzepaku powodują chrząszcze oraz larwy. Największe szkody wyrządzają larwy, które żerują w rdzeniu łodygi aż do momentu osiągnięcia przez rzepak dojrzałości. Uszkodzone rośliny wykrzywiają się i skręcają, dochodzi do pękania łodyg i wylegania roślin, ponadto rośliny takie są atakowane przez patogeny grzybowe – wyjaśnia PIORiN.

… a kilka dni później chowacz czterozębny

Z kolei chrząszcze chowacza czterozębnego pojawiają się na kilka dni po chowaczu brukwiaczku.

– Szkody na plantacji rzepaku wyrządzają chrząszcze oraz larwy. Chrząszcze, żerując wygryzają otwory na liściach, uszkadzają również ogonki liściowe. Larwy natomiast drążą korytarze w ogonkach liściowych, łodydze i szyjce korzeniowej roślin. Uszkodzenia roślin są bramą wejściową dla chorób grzybowych – przypomina PIORiN.

Wskazania do oprysku

W przypadku brukwiaczka przekroczenie progu ekonomicznej szkodliwości następuje w momencie stwierdzenia od 2-4 chrząszczy na 25 roślinach lub odłowienia w ciągu kolejnych 3 dni średnio około 10 sztuk chrząszczy w jednym żółtym naczyniu.

Jeśli zaś chodzi o chowacza czterozębnego, wskazaniem do zabiegu jest stwierdzenie 6 chrząszczy na 25 roślinach lub odłowienie w ciągu kolejnych 3 dni średnio około 20 sztuk chrząszczy w jednym żółtym naczyniu.

oprac. i fot. Kamila Szałaj, na podst. PORiN

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowa metoda oszustów. Dzwonią podając się za lekarza

Seniorzy są łatwym łupem dla oszustów, dlatego bardzo ważna jest edukacja międzypokoleniowa. Pojawiła się nowa legenda, na którą próbują wyłudzić pieniądze. Tym razem dzwoni...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics