UE i USA wracają do rozmów. PE obroni interesy rolników?

Cło na europejskie samochody i otwarcie europejskiego rynku na amerykańskie produkty rolne – to kwestie sporne między UE i USA. W marcu PE przyjmie stanowisko w sprawie kierunku rozmów handlowych.

rolnik, rolnictwo, USA, rozmowy UE-USA, TIPP, wołowina

Negocjacje w sprawie transatlantyckiego partnerstwa handlowo-inwestycyjnego (TTIP) zostały wstrzymane w 2016 r., po objęciu prezydentury przez Donalda Trumpa. Po trzech latach przerwy UE i USA wracają do rozmów.

Kiedy Donald Trump nałożył dodatkowe cło na przywóz stali i aluminium, posłowie do PE uznali to za niedopuszczalne i niezgodne z zasadami WTO. Wyrazili również zaniepokojenie w związku z cłem nałożonym w USA na hiszpańskie oliwki w styczniu 2018 r. (USA uznały, że oliwki są przywożone po cenie poniżej ceny rynkowej).

Napięcie wzrosło w ubiegłym roku, kiedy to Trump zagroził wprowadzeniem dodatkowych ceł na samochody europejskie w imię bezpieczeństwa narodowego. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotkał się w imieniu UE z Trumpem, aby omówić te groźby, i obie strony postanowiły wznowić rozmowy handlowe.

Co z rolnictwem?

Negocjacje w imieniu UE będzie prowadzić Komisja Europejska, ale jej mandat wymaga zatwierdzenia. Parlament przyjmie stanowisko w tej sprawie w marcu. W lutym rezolucję przegłosowała komisja handlu międzynarodowego PE; wezwała w niej do rozpoczęcia rozmów, ale tylko pod pewnymi warunkami. Posłowie opowiadają się za ochroną kluczowych europejskich interesów, dlatego w rezolucji wzywają, aby USA zniosły cło na aluminium i stal. Zgodnie z komisyjną propozycją w rozmowach mają być uwzględnione samochody i cła na samochody, ale wyłączone ma być rolnictwo.

USA chcą eksportować do Europy więcej żywności

Pomyślne zakończenie rozmów wcale nie jest pewne. Unia chce chronić swój przemysł samochodowy, a USA pragną zmusić UE do łatwiejszego przyjmowania w Europie produktów sprzedawanych przez amerykańskich rolników.

„Tradycyjnie UE jest ostrożniejsza, jeśli chodzi o w produkcję żywności – zakazane jest wprowadzanie do obrotu produktów takich jak wołowina poddana działaniu hormonów czy kurczaki myte w chlorze” – wyjaśnia PE w komunikacie.

Losów rozmów nie jest pewny również niemiecki członek grupy S&D, przewodniczący komisji handlu międzynarodowego Bernd Lange, który był głównym posłem PE wyznaczonym do rozmów w sprawie TTIP.

„Nie jestem pewien, co się stanie, zobaczymy.” – powiedział. „Próbujemy stworzyć system handlowy oparty na zasadach. Nasze umowy dwustronne opierają się na jasnych zasadach, a nie na sile” – zaznaczył.

Lange stwierdził też, że Parlament Europejski mógłby odgrywać ważną rolę we wspieraniu stosunków między UE a USA.

„W konstytucji Stanów Zjednoczonych uprawnienia w dziedzinie handlu ma Kongres, który dysponuje pewnymi aktami delegowanymi, aby przekazywać władzę prezydentowi. Oba parlamenty odgrywają ważną rolę… i oba są potrzebne, aby w tym zglobalizowanym świecie trochę uporządkować handel i bezpieczeństwo” – ocenił.

Wszelkie ewentualne porozumienia wynikające z rozmów UE-USA, zanim będą mogły wejść w życie, muszą zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski.

Handel już wcześniej był powodem starć między USA i UE, tak było np. z cłem nałożonym na banany, co ułatwiło niektórym krajom Afryki, Karaibów i Pacyfiku eksport do UE kosztem krajów Ameryki Łacińskiej. UE nie zgadzała się również ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą w kwestii wołowiny uzyskiwanej z bydła poddawanego działaniu hormonów, którą uznała za potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Sprawa została rozwiązana w 2012 r., kiedy to UE zgodziła się na zwiększenie przywozu z obu krajów wołowiny bez hormonów.

Źródło: Kurier PAP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pogoda największym wyzwaniem dla bezpieczeństwa żywnościowego

Gwałtowne zjawiska pogodowe to główne zagrożenie dla łańcucha dostaw żywności w Europie, wynika z raportu o bezpieczeństwie żywnościowym UE przedstawionym przez Komisję Europejską. Raport, drugi...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics