Kolejne gminy zostały uwolnione od ASF. Ale powodów do radości nie ma, bo wirus nadal atakuje chlewnie.
Podczas posiedzenia Stałego Komitetu UE ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, przegłosowano zmiany w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE, które znoszą ograniczenia związane z ASF w kolejnych gminach położonych na terenie trzech województw.
Z dniem przyjęcia tej decyzji, zostaną wprowadzone następujące zmiany w odniesieniu do regionalizacji ustanowionej w związku z ASF na terytorium Polski:
- przeniesienie z części III załącznika, tj. obszar zagrożenia (tzw. „niebieska strefa”) do części II załącznika, tj. obszar objęty ograniczeniami (tzw. „czerwona” strefa) następujących gmin lub ich części w województwie warmińsko – mazurskim: Banie Mazurskie i Gołdap w powiecie gołdapskim oraz Kowale Oleckie w powiecie oleckim;
- przeniesienie z części III załącznika do części I załącznika, tj. obszar ochronny (tzw. „żółta” strefa) gminy Cieszanów w powiecie lubaczowskim w województwie podkarpackim. W związku z powyższym, w województwie podkarpackim żadna gmina nie będzie położona na obszarze zagrożenia;
- przeniesienie z części II do części I załącznika następujących gmin lub ich części w województwie podlaskim: Śniadowo w powiecie łomżyńskim i Zambrów w powiecie zambrowskim.
Nie ma jednak powodów do radości, ponieważ kilka dni temu choroba znów dała o sobie znać. Tym razem pojawiła się w woj. warmińsko-mazurskim w dwóch gospodarstwach – w jednym liczącym ponad 1700 sztuk świń i w drugim, mniejszym, gdzie utrzymywano 135 świń.
W tym roku wirus zaatakował już trzy chlewnie. Niestety, na tym zapewne się nie skończy.
Redakcja AgroNews, fot. KPP Piotrków Trybunalski