Kolejne gminy uwolnione od ASF, ale powodów do radości nie ma

Kolejne gminy zostały uwolnione od ASF. Ale powodów do radości nie ma, bo wirus nadal atakuje chlewnie.

ASF, wirus ASF, walka z ASF

Podczas posiedzenia Stałego Komitetu UE ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, przegłosowano zmiany w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE, które znoszą ograniczenia związane z ASF w kolejnych gminach położonych na terenie trzech województw.

Z dniem przyjęcia tej decyzji, zostaną wprowadzone następujące zmiany w odniesieniu do regionalizacji ustanowionej  w związku z ASF na terytorium Polski:

  • przeniesienie z części III załącznika, tj. obszar zagrożenia (tzw. „niebieska strefa”) do części II załącznika, tj. obszar objęty ograniczeniami (tzw. „czerwona” strefa) następujących gmin lub ich części w województwie warmińsko – mazurskim: Banie Mazurskie i Gołdap w powiecie gołdapskim oraz Kowale Oleckie w powiecie oleckim;
  • przeniesienie z części III załącznika do części I załącznika, tj. obszar ochronny (tzw. „żółta” strefa) gminy Cieszanów w powiecie lubaczowskim w województwie podkarpackim. W związku z powyższym, w województwie podkarpackim żadna gmina nie będzie położona na obszarze zagrożenia;
  • przeniesienie z części II do części I załącznika następujących gmin lub ich części w województwie podlaskim: Śniadowo w powiecie łomżyńskim i Zambrów w powiecie zambrowskim.

Nie ma jednak powodów do radości, ponieważ kilka dni temu choroba znów dała o sobie znać. Tym razem pojawiła się w woj. warmińsko-mazurskim w dwóch gospodarstwach – w jednym liczącym ponad 1700 sztuk świń i w drugim, mniejszym, gdzie utrzymywano 135 świń.

W tym roku wirus zaatakował już trzy chlewnie. Niestety, na tym zapewne się nie skończy.

Redakcja AgroNews, fot. KPP Piotrków Trybunalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here