Kolejna substancja czynna odstrzelona. Komisja Europejska nie odnowiła zatwierdzenia chlorotalonilowi – popularnemu składnikowi wielu fungicydów.
Chlorotalonil to kolejna substancja czynna wycofana przez Komisję Europejską. Rolnicy nie mogą już stosować m.in. tiruamu czy propikonazolu. A na liście do odstrzelenia są kolejne ważne substancje.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wskazał na problem zanieczyszczenia wód podziemnych przez metabolity chlorotalonilu.
– Nie można obecnie stwierdzić, że obecność metabolitów chlorotalonilu w wodach podziemnych nie będzie skutkować niedopuszczalnym wpływem na wody podziemne i szkodliwym wpływem na zdrowie ludzkie – uznał urząd.
Ponadto nie wykluczył obaw dotyczących genotoksyczności pozostałości, na które narażone będą konsumenci, oraz stwierdził wysoki poziom ryzyka dla płazów i ryb dla wszystkich ocenianych zastosowań chlorotalonilu.
Wycofanie chlorotalonilu boleśnie odczują producenci roślin, zwłaszcza ziemniaków, zbóż czy warzyw.
W zbożach subsatncja ta zwalcza skutecznie septoriozę paskowaną liści pszenicy, septoriozę plew, czy rynchosporiozę.
Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 40 fungicydów opartych o chlorotalonil.
Zdaniem rolników wycofanie tej substancji spowoduje wzrost kosztów ochrony roślin oraz zwiększy problemy z doborem właściwych fungicydów i z powstawaniem odporności patogenów na stosowane preparaty.
Państwa członkowskie mają czas do 20 listopada 2019 roku na cofnięcie zezwoleń na środki ochrony roślin zawierające chlorotalonil. Z kolei okres na zużycie zapasów upływa najpóźniej 20 maja 2020 roku.
Kamila Szałaj