Chlorotalonil odstrzelony. KE nie przedłużyła zezwolenia

Kolejna substancja czynna odstrzelona. Komisja Europejska nie odnowiła zatwierdzenia chlorotalonilowi – popularnemu składnikowi wielu fungicydów.

chlorotalonil, komisja europejska, fungicyd, wycofanie substancji aktywnych

Chlorotalonil to kolejna substancja czynna wycofana przez Komisję Europejską. Rolnicy nie mogą już stosować m.in. tiruamu czy propikonazolu. A na liście do odstrzelenia są kolejne ważne substancje.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wskazał na problem zanieczyszczenia wód podziemnych przez metabolity chlorotalonilu.

– Nie można obecnie stwierdzić, że obecność metabolitów chlorotalonilu w wodach podziemnych nie będzie skutkować niedopuszczalnym wpływem na wody podziemne i szkodliwym wpływem na zdrowie ludzkie – uznał urząd.

Ponadto nie wykluczył obaw dotyczących genotoksyczności pozostałości, na które narażone będą konsumenci, oraz stwierdził wysoki poziom ryzyka dla płazów i ryb dla wszystkich ocenianych zastosowań chlorotalonilu.

Wycofanie chlorotalonilu boleśnie odczują producenci roślin, zwłaszcza ziemniaków, zbóż czy warzyw.

W zbożach subsatncja ta zwalcza skutecznie septoriozę paskowaną liści pszenicy, septoriozę plew, czy rynchosporiozę.

Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 40 fungicydów opartych o chlorotalonil.

Zdaniem rolników wycofanie tej substancji spowoduje wzrost kosztów ochrony roślin oraz zwiększy problemy z doborem właściwych fungicydów i z powstawaniem odporności patogenów na stosowane preparaty.

Państwa członkowskie mają czas do 20 listopada 2019 roku na cofnięcie zezwoleń na środki ochrony roślin zawierające chlorotalonil. Z kolei okres na zużycie zapasów upływa najpóźniej 20 maja 2020 roku.

Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here