Pogłowie macior w Chinach od początku roku zmniejszyło się o 4 miliony. Zdaniem Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej ich liczba dalej będzie spadać, windując światowe ceny wieprzowiny do rekordowych poziomów.
Święto narodowe w Niemczech w dniu 30 maja i w związku z tym krótszy tydzień ubojowy nie spowodował żadnych zatorów w sprzedaży żywca. Mała podaż żywca wieprzowego była zbilansowana ze słabym popytem ze strony przetwórców.
– W notowaniach ISN w krajach unijnych ceny zostały utrzymane lub nieznaczenie wzrosły. Cena tuczników pozostała niezmieniona w Danii, Austrii, Holandii i Belgii. Niewielki wzrost ceny (+1 eurocent) zanotowano w Hiszpanii i Francji – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
W ostatnim tygodniu w Niemczech popyt był większy i zakłady ubojowe musiały dołożyć sporo wysiłku, aby pokryć zapotrzebowanie na surowiec.
– Dlatego w notowaniach VEZG w dniu 5/06/2019 cena w Niemczech wzrosła o 5 centów do wysokości 1, 85 €/kg (wbc) – wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
Eksperci dodają jednak, że dwie duże niemieckie ubojnie Tönnies i Vion utrzymały cenę sprzed tygodnia o 5 centów niższą.
Poprawa pogody i rozpoczęcie sezonu grillowego nastraja optymistycznie wielu graczy rynkowych. Wzrostu podaży żywca raczej nie ma co się spodziewać w miesiącach letnich.
Natomiast może nastąpić ożywienie popytu ze względu na rozwój sytuacji w Chinach.
– W kwietniu pogłowie świń w tym kraju spadło o 60 milionów r/r. Liczba macior zmniejszyła się od początku roku o 4 miliony. Pogłowie trzody chlewnej w Państwie Środka dalej będzie spadać windując światowe ceny wieprzowiny do rekordowych poziomów – wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
Redakcja AgroNews