Spadek pogłowia trzody chlewnej w Chinach winduje ceny na świecie

Pogłowie macior w Chinach od początku roku zmniejszyło się o 4 miliony. Zdaniem Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej ich liczba dalej będzie spadać, windując światowe ceny wieprzowiny do rekordowych poziomów.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, trzoda chlewna, świnie, ceny świń

Święto narodowe w Niemczech w dniu 30 maja i w związku z tym krótszy tydzień ubojowy nie spowodował żadnych zatorów w sprzedaży żywca. Mała podaż żywca wieprzowego była zbilansowana ze słabym popytem ze strony przetwórców.

– W notowaniach ISN w krajach unijnych ceny zostały utrzymane lub nieznaczenie wzrosły. Cena tuczników pozostała niezmieniona w Danii, Austrii, Holandii i Belgii. Niewielki wzrost ceny (+1 eurocent) zanotowano w Hiszpanii i Francji – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

W ostatnim tygodniu w Niemczech popyt był większy i zakłady ubojowe musiały dołożyć sporo wysiłku, aby pokryć zapotrzebowanie na surowiec.

– Dlatego w notowaniach VEZG w dniu 5/06/2019 cena w Niemczech wzrosła o 5 centów do wysokości 1, 85 €/kg (wbc) – wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Eksperci dodają jednak, że dwie duże niemieckie ubojnie Tönnies i Vion utrzymały cenę sprzed tygodnia o 5 centów niższą.

Poprawa pogody i rozpoczęcie sezonu grillowego nastraja optymistycznie wielu graczy rynkowych. Wzrostu podaży żywca raczej nie ma co się spodziewać w miesiącach letnich.

Natomiast może nastąpić ożywienie popytu ze względu na rozwój sytuacji w Chinach.

– W kwietniu pogłowie świń w tym kraju spadło o 60 milionów r/r. Liczba macior zmniejszyła się od początku roku o 4 miliony. Pogłowie trzody chlewnej w Państwie Środka dalej będzie spadać windując światowe ceny wieprzowiny do rekordowych poziomów – wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Redakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here