Wysokość plonu, wytrzymałość na stres, a może wymagania glebowe – czym się kierować przy wyborze najlepszej odmiany rzepaku ozimego? Niestety pogoda może skutecznie utrudnić nam podjęcie wyboru w tym roku. Zatem jaka odmiana rzepaku będzie strzałem w dziesiątkę?
W ostatnich dniach zaliczyliśmy w Polsce rekordowo wysokie temperatury, a jeszcze kilka tygodni temu w niektórych rejonach kraju nie opuszczała nas deszczowa pogoda. Dodatkowo mając w pamięci przymrozki, które towarzyszyły rzepakowi podczas kwitnienia, dla roślin ten rok jest bardzo stresogenny. Niewiele odmian było testowanych pod kątem tak ekstremalnych warunków. Można więc śmiało stwierdzić, że wytrzymałość na stres będzie jednym z ważniejszych kryteriów podczas wyboru najlepszej odmiany rzepaku. Oczywiście ostatecznie każdy rolnik dąży do wysokiego, stabilnego i dobrego jakościowo plonu. Na co jeszcze zwrócić uwagę, aby ten cel osiągnąć?
Cechy odmian, które warto znać
Coraz częściej podczas zimy notowane są niskie temperatury przy nieobecnej pokrywie śnieżnej. Zatem kolejną cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest zimotrwałość rzepaku. Jej składową częścią są zdolności regeneracyjne roślin po uszkodzeniach zimowych. W zależności do przebiegu pogody oraz od regionu Polski, to właśnie zimotrwałość może decydować o końcowym plonie.
Jak łatwo pewnie zauważyć, pogoda gra kluczową rolę przy wyborze najlepszej odmiany rzepaku. Jednak wybierając ją wyłącznie przez pryzmat jej wytrzymałości na lokalnie panujące warunki przyrodniczo-klimatyczne, to tylko połowa sukcesu. Co jeszcze w takim razie powinno skupić naszą uwagę?
Zazwyczaj rzepak ozimy lubi żyzne, zasobne w próchnicę gleby. Jeśli wybierzemy lżejsze stanowisko glebowe pod jego uprawę, pamiętajmy, aby odpowiednio dobrać do niego optymalną odmianę, dla której nie będzie to przeszkodą. Dzięki prężnie rozwijającej się genetyce, ten wymóg nie jest już tak dużym utrudnieniem dla rolników. Wyleganie i osypywanie się nasion to również rzeczy, które powinny zainteresować osoby stojące przed tym wyborem. Nie zapomnijmy również o tym, aby upewnić się, jaką tolerancję na opóźniony siew ma dana odmiana.
Równie ważne jest, abyśmy nie uprawiali rzepak po rzepaku na tym samym polu. Powoduje to zwiększenie ilości czynników chorobotwórczych, takich jak sucha zgnilizna kapustnych oraz kiła kapusty, które mogą powodować niemałe straty.
Nie wierzmy wyłącznie producentom na słowo, wybierzmy taką odmianę, która była przetestowana pod kątem jakości i wartości, a także była sprawdzona w przyrodniczo-klimatycznych warunkach Polski.
Postaw na pewną odmianę rzepaku ozimego
Spośród ponad 150 odmian rzepaku ozimego wpisanych na ten moment w Krajowy Rejestr, nasz wzrok przykuwa odmiana InV 1165. Najwyższej jakości nasiona zapewniają wysoki i stabilny plon, nawet w niesprzyjających warunkach. To, co dodatkowo wyróżnia tę odmianę od innych, to jeden z najlepszych wyników zimotrwałości w badaniach rej. COBORU. Posiada on także bardzo dobre zdolności regeneracyjne po uszkodzeniach zimowych. Biorąc pod uwagę trudności związane z warunkami pogodowymi opisane powyżej, są to jedne z najważniejszych cech, niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Dzięki tym zaletom, InV 1165 sprawdzi się na terenie niemalże całej Polski.
Oprócz tego odmianę InV 1165 można uprawiać na lżejszych stanowiskach glebowych. Rośliny są średniej wysokości i nie mają tendencji do wylegania. Dzięki obecności genu Rlm7, tolerancja na suchą zgniliznę kapustnych jest podwyższona. Producent termin kwitnienia określa jako średnio wczesny, a termin dojrzewania jako średnio późny.
Bardzo dobra zdrowotność, wysoki plon nawet w niesprzyjających warunkach oraz jeden z najlepszych wyników zimotrwałości to cechy, które sprawiają, że InV 1165 to sprawdzona i pewna odmiana, która nie zaskoczy rolnika, nawet w obliczu obecnie występujących, trudnych warunków przyrodniczo-klimatycznych.
Redakcja AgroNews