Termin stosowania nawozów naturalnych oficjalnie wydłużony

Ministerstwo rolnictwa oficjalnie poinformowało o wydłużeniu terminu stosowania nawozów naturalnych do końca listopada.

Dłuższy termin stosowania nawozów naturalnych jest możliwy m.in. w przypadku nadmiernego uwilgotnienia gleby, czy też wystąpienia suszy rolniczej, którą obserwowano w 2019 roku.

Niekorzystne warunki pogodowe najczęściej występują lokalnie.

-Dlatego producent rolny powinien samodzielnie ocenić, uwzględniając panujące warunki pogodowe, możliwość dokonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia, jednak nie później niż do końca listopada – wyjaśnia resort rolnictwa.

O wydłużenie terminu stosowania nawozów naturalnych wystąpiła do ministra rolnictwa Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza. Zdaniem Izby termin powinien zostać wydłużony do 30 listopada.

– Na większości upraw rolnych w regionie kujawsko-pomorskim po raz kolejny wystąpiła susza rolnicza. Brak odpowiedniego uwilgotnienia gleby w terminie siewu rzepaku i zbóż ozimych uniemożliwił zastosowanie obornika i gnojowicy, gdyż nie można było wykonać stosownych upraw przykrywających nawozy organiczne. W wyniku tych ograniczeń rolnicy posiadający duża obsadę zwierząt nie będą mogli w zgodzie z obowiązującym prawem zagospodarować odchodów zwierzęcych – argumentował kilka tygodni temu samorząd rolniczy woj. kujawsko-pomorskiego.

W miniony piątek minister Ardanowski, podczas wizyty w Kujawsko-Pomorskiej Izbie Rolniczej, obiecał, że przedłuży możliwość stosowania nawozów naturalnych do końca listopada.

– Skoro jest taka potrzeba, przedłużę termin. Po to jest minister-rolnik, który nie boi się takich rzeczy załatwiać. Stosowny komunikat zostanie niebawem wydany – powiedział minister.

Ale przypomniał jednocześnie, że nie wolno wywozić gnojowicy na zamarzniętą ziemię.

Obecne terminy, wynikające z Dyrektywy Azotanowej obligują rolników do ścisłego przestrzegania przepisów dotyczących terminów nawożenia. Jesienią nawozy naturalne stałe np. obornik na gruntach ornych można podawać do 31 października. Z kolei w przypadku nawozów naturalnych płynnych np. gnojowicy można je stosować, w zależności od regionu kraju, do 15, 20 lub 25 października.

Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics