Termin stosowania nawozów naturalnych oficjalnie wydłużony

Ministerstwo rolnictwa oficjalnie poinformowało o wydłużeniu terminu stosowania nawozów naturalnych do końca listopada.

Dłuższy termin stosowania nawozów naturalnych jest możliwy m.in. w przypadku nadmiernego uwilgotnienia gleby, czy też wystąpienia suszy rolniczej, którą obserwowano w 2019 roku.

Niekorzystne warunki pogodowe najczęściej występują lokalnie.

-Dlatego producent rolny powinien samodzielnie ocenić, uwzględniając panujące warunki pogodowe, możliwość dokonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia, jednak nie później niż do końca listopada – wyjaśnia resort rolnictwa.

O wydłużenie terminu stosowania nawozów naturalnych wystąpiła do ministra rolnictwa Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza. Zdaniem Izby termin powinien zostać wydłużony do 30 listopada.

– Na większości upraw rolnych w regionie kujawsko-pomorskim po raz kolejny wystąpiła susza rolnicza. Brak odpowiedniego uwilgotnienia gleby w terminie siewu rzepaku i zbóż ozimych uniemożliwił zastosowanie obornika i gnojowicy, gdyż nie można było wykonać stosownych upraw przykrywających nawozy organiczne. W wyniku tych ograniczeń rolnicy posiadający duża obsadę zwierząt nie będą mogli w zgodzie z obowiązującym prawem zagospodarować odchodów zwierzęcych – argumentował kilka tygodni temu samorząd rolniczy woj. kujawsko-pomorskiego.

W miniony piątek minister Ardanowski, podczas wizyty w Kujawsko-Pomorskiej Izbie Rolniczej, obiecał, że przedłuży możliwość stosowania nawozów naturalnych do końca listopada.

– Skoro jest taka potrzeba, przedłużę termin. Po to jest minister-rolnik, który nie boi się takich rzeczy załatwiać. Stosowny komunikat zostanie niebawem wydany – powiedział minister.

Ale przypomniał jednocześnie, że nie wolno wywozić gnojowicy na zamarzniętą ziemię.

Obecne terminy, wynikające z Dyrektywy Azotanowej obligują rolników do ścisłego przestrzegania przepisów dotyczących terminów nawożenia. Jesienią nawozy naturalne stałe np. obornik na gruntach ornych można podawać do 31 października. Z kolei w przypadku nawozów naturalnych płynnych np. gnojowicy można je stosować, w zależności od regionu kraju, do 15, 20 lub 25 października.

Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here