Czy uprawa konopi się opłaca? I to jak!

A może być tak uprawiać konopie? To wcale nie taki zły pomysł, zwłaszcza, że przychód z hektara możne wynieść nawet 20 tys. zł, a przy założeniu i prowadzeniu plantacji można skorzystać z Programu Konopnego prowadzonego przez Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – podmiot podległy ministerstwu rolnictwa.

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, konopie, uprawa konopi, Program Konopny

Instytut posiada prawie 90-letnie doświadczenie w zakresie hodowli, uprawy i przetwórstwa konopi przemysłowych. W tym okresie opracował potencjał, który stał się atrakcyjny biznesowo dla międzynarodowych podmiotów działających w obszarze konopi przemysłowych. Szczególnie cenne są odmiany Instytutu, których wysoka jakość została potwierdzona między innymi przez Departament Rolnictwa Stanu Colorado, USA.

Globalny popyt na nasiona odmian konopi Białobrzeskie, Tygra i Henola stanowi wyzwanie dla powołanego w 2018 roku Programu Konopnego, który corocznie zwiększa o niemal 100% liczbę rolników uprawiających polskie, należące do Instytutu odmiany konopi przemysłowych w celu produkcji najwyższej jakości materiału nasiennego.

Oferta Programu Konopnego

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich poszukuje nowych rolników, zainteresowanych poprawą rentowności swoich upraw. O jakość współpracy z plantatorami dba zespół pracowników, w tym koordynatorzy regionów (ustanowiono 5 regionów w Polsce), agrotechnicy, hodowcy i pracownicy administracyjni.

W ramach Programu Instytut oferuje rolnikom:

  • Uprawę odmian o bezpiecznym (poniżej 0,2%) poziomie THC
  • Wysokiej jakości materiał nasienny
  • Zakup całego plonu nasion wg ustalonych cen
  • Atrakcyjną rentowność, przychód z hektara nawet 20 000 zł
  • Pomoc w dokonaniu zgłoszeń urzędowych.
  • Wsparcie agrotechniczne w całym okresie upraw
  • Opiekę merytoryczną ekspertów/pracowników naukowych IWNIRZ
  • Możliwość nabycia wiedzy w zakresie upraw, zbioru i przetwórstwa konopi przemysłowych w trakcie organizowanych szkoleń I spotkań indywidualnych

Uprawa konopi na cele nasienne różni się znacząco od uprawy na cele przemysłowe lub spożywcze. Z uwagi na to eksperci z Instytutu stworzyli program szkoleniowy dla rolników, którzy nie mieli wcześniej doświadczenia z uprawą konopi przemysłowych. Poza drukowanymi materiałami edukacyjnymi, pracownicy Instytutu dostępni są telefonicznie oraz osobiście, wizytując uprawy kilkukrotnie podczas okresu wegetacji.

Czy to się opłaca?

Współpraca z Instytutem w ramach Programu Konopnego to atrakcyjna oferta dla polskiego rolnika. Przyjmując orientacyjny plon 700-1000 (odmiany włókniste) 1200-1500 (odmiana oleista) kg/ha nasion, można uzyskać przychód na poziomie do 15 000 zł zł/ha. Istnieje również możliwość sprzedaży słomy konopnej oraz omłotu. Łączny przychód może wynieść nawet 20 000 zł/ha – nie licząc dopłat bezpośrednich z UE do uprawy konopi włóknistych.

Program Konopny to również pakiet usług związanych z uprawą i oceną wytworzonego materiału.

– Oferujemy usługę koszenia materiału roślinnego a także usługi laboratoryjne w zakresie analizy zawartości kannabinoidów, oceny słomy i włókna oraz właściwości fizykochemicznych wyrobów włókienniczych zawierających włókna naturalne – wyjaśnia Instytut.

oprac. Kamila Szałaj, Redakcja AgroNews, fot. IWNiRZ

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Przeceny na rynku rzepaku nabierają tempa

Kompleks oleistych traci na wartości za sprawą dobrych warunków upraw w Brazylii, gdzie rosną szanse na rekordowe zbiory soi. Soja w Chicago zaczyna też odczuwać...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics