Czy uprawa konopi się opłaca? I to jak!

A może być tak uprawiać konopie? To wcale nie taki zły pomysł, zwłaszcza, że przychód z hektara możne wynieść nawet 20 tys. zł, a przy założeniu i prowadzeniu plantacji można skorzystać z Programu Konopnego prowadzonego przez Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – podmiot podległy ministerstwu rolnictwa.

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, konopie, uprawa konopi, Program Konopny

Instytut posiada prawie 90-letnie doświadczenie w zakresie hodowli, uprawy i przetwórstwa konopi przemysłowych. W tym okresie opracował potencjał, który stał się atrakcyjny biznesowo dla międzynarodowych podmiotów działających w obszarze konopi przemysłowych. Szczególnie cenne są odmiany Instytutu, których wysoka jakość została potwierdzona między innymi przez Departament Rolnictwa Stanu Colorado, USA.

Globalny popyt na nasiona odmian konopi Białobrzeskie, Tygra i Henola stanowi wyzwanie dla powołanego w 2018 roku Programu Konopnego, który corocznie zwiększa o niemal 100% liczbę rolników uprawiających polskie, należące do Instytutu odmiany konopi przemysłowych w celu produkcji najwyższej jakości materiału nasiennego.

Oferta Programu Konopnego

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich poszukuje nowych rolników, zainteresowanych poprawą rentowności swoich upraw. O jakość współpracy z plantatorami dba zespół pracowników, w tym koordynatorzy regionów (ustanowiono 5 regionów w Polsce), agrotechnicy, hodowcy i pracownicy administracyjni.

W ramach Programu Instytut oferuje rolnikom:

  • Uprawę odmian o bezpiecznym (poniżej 0,2%) poziomie THC
  • Wysokiej jakości materiał nasienny
  • Zakup całego plonu nasion wg ustalonych cen
  • Atrakcyjną rentowność, przychód z hektara nawet 20 000 zł
  • Pomoc w dokonaniu zgłoszeń urzędowych.
  • Wsparcie agrotechniczne w całym okresie upraw
  • Opiekę merytoryczną ekspertów/pracowników naukowych IWNIRZ
  • Możliwość nabycia wiedzy w zakresie upraw, zbioru i przetwórstwa konopi przemysłowych w trakcie organizowanych szkoleń I spotkań indywidualnych

Uprawa konopi na cele nasienne różni się znacząco od uprawy na cele przemysłowe lub spożywcze. Z uwagi na to eksperci z Instytutu stworzyli program szkoleniowy dla rolników, którzy nie mieli wcześniej doświadczenia z uprawą konopi przemysłowych. Poza drukowanymi materiałami edukacyjnymi, pracownicy Instytutu dostępni są telefonicznie oraz osobiście, wizytując uprawy kilkukrotnie podczas okresu wegetacji.

Czy to się opłaca?

Współpraca z Instytutem w ramach Programu Konopnego to atrakcyjna oferta dla polskiego rolnika. Przyjmując orientacyjny plon 700-1000 (odmiany włókniste) 1200-1500 (odmiana oleista) kg/ha nasion, można uzyskać przychód na poziomie do 15 000 zł zł/ha. Istnieje również możliwość sprzedaży słomy konopnej oraz omłotu. Łączny przychód może wynieść nawet 20 000 zł/ha – nie licząc dopłat bezpośrednich z UE do uprawy konopi włóknistych.

Program Konopny to również pakiet usług związanych z uprawą i oceną wytworzonego materiału.

– Oferujemy usługę koszenia materiału roślinnego a także usługi laboratoryjne w zakresie analizy zawartości kannabinoidów, oceny słomy i włókna oraz właściwości fizykochemicznych wyrobów włókienniczych zawierających włókna naturalne – wyjaśnia Instytut.

oprac. Kamila Szałaj, Redakcja AgroNews, fot. IWNiRZ

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × one =

Advertisement
Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,106ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Uwaga! Ciąg dalszy niebezpiecznych burz i upałów!

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie dotyczące nadchodzących groźnych burz i upałów. Kulminacja niebezpiecznej pogody spodziewana jest na wieczór. Ulewny deszcz, grad i silny wiatr, w porywach...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE