Dramatyczna sytuacja w Afryce. Inwazja szarańczy największa od lat

Komisja Europejska przeznaczy 10 milionów euro na walkę z jedną z największych inwazji szarańczy pustynnej w Afryce Wschodniej. Atak szarańczy może mieć druzgocące skutki dla bezpieczeństwa żywnościowego w tym regionie, gdzie już 27,5 miliona ludzi cierpi z powodu głodu.

szarańcza, Afryka, Komisja Europejska

Kryzys po raz kolejny pokazuje, jak kruche mogą być systemy żywnościowe w obliczu zagrożeń. (…) Mamy obowiązek wkroczyć teraz z determinacją, aby uniknąć poważnego kryzysu, zająć się pierwotnymi przyczynami tej klęski żywiołowej oraz chronić źródła utrzymania i produkcję żywności – wyjaśnia Komisarz ds. partnerstw międzynarodowych Jutta Urpilainen.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) opracowała plan reagowania, ale interwencje krajowe muszą zostać szybko rozszerzone, aby wspierać rządy krajowe dotkniętych krajów. Komisja podkreśla, że istnieje jeszcze niewielka szansa na powstrzymanie tej katastrofalnej epidemii i ochronę źródeł utrzymania milionów ludzi w całej Afryce Wschodniej i poza nią.

Inwazja szarańczy największa od lat

Pustynna szarańcza jest uważana za najbardziej niszczycielski szkodnik migrujący na świecie. Straty w uprawach i żywności na dotkniętych obszarach mogą być ogromne.

Wkrótce może zabraknąć żywności. Pomogą nowe technologie?

W ciągu ostatniego miesiąca sytuacja gwałtownie się pogorszyła w Afryce Wschodniej. Długi sezon deszczowy, który rozpocznie się w marcu, przyniesie ze sobą nową falę szkodników i dalszego rozprzestrzeniania się w regionie. Szkody w uprawach i pastwiskach są już zgłaszane w Kenii, Etiopii i Somalii. Straty mogą szybko rozprzestrzenić się na sąsiednie kraje: Dżibuti, Erytreę, Sudan Południowy, Tanzanię i Ugandę. Zagrożone są również Jemen, Sudan, Iran, Indie i Pakistan.

Według FAO w latach 2003-2005 inwazja szarańczy dotknęła 20 krajów Afryki Północnej. Spowodowała wtedy straty w plonach w wysokości ok. 2,5 miliardów dolarów.

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak sprzedają się nowe ciągniki? Jest nowy lider

W kwietniu br. zarejestrowano 722 szt. nowych ciągników rolniczych. To mniej o 127 szt. niż w kwietniu ubiegłego roku, wówczas zarejestrowano 849 szt. nowych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics