Dramatyczna sytuacja w Afryce. Inwazja szarańczy największa od lat

Komisja Europejska przeznaczy 10 milionów euro na walkę z jedną z największych inwazji szarańczy pustynnej w Afryce Wschodniej. Atak szarańczy może mieć druzgocące skutki dla bezpieczeństwa żywnościowego w tym regionie, gdzie już 27,5 miliona ludzi cierpi z powodu głodu.

szarańcza, Afryka, Komisja Europejska

Kryzys po raz kolejny pokazuje, jak kruche mogą być systemy żywnościowe w obliczu zagrożeń. (…) Mamy obowiązek wkroczyć teraz z determinacją, aby uniknąć poważnego kryzysu, zająć się pierwotnymi przyczynami tej klęski żywiołowej oraz chronić źródła utrzymania i produkcję żywności – wyjaśnia Komisarz ds. partnerstw międzynarodowych Jutta Urpilainen.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) opracowała plan reagowania, ale interwencje krajowe muszą zostać szybko rozszerzone, aby wspierać rządy krajowe dotkniętych krajów. Komisja podkreśla, że istnieje jeszcze niewielka szansa na powstrzymanie tej katastrofalnej epidemii i ochronę źródeł utrzymania milionów ludzi w całej Afryce Wschodniej i poza nią.

Inwazja szarańczy największa od lat

Pustynna szarańcza jest uważana za najbardziej niszczycielski szkodnik migrujący na świecie. Straty w uprawach i żywności na dotkniętych obszarach mogą być ogromne.

Wkrótce może zabraknąć żywności. Pomogą nowe technologie?

W ciągu ostatniego miesiąca sytuacja gwałtownie się pogorszyła w Afryce Wschodniej. Długi sezon deszczowy, który rozpocznie się w marcu, przyniesie ze sobą nową falę szkodników i dalszego rozprzestrzeniania się w regionie. Szkody w uprawach i pastwiskach są już zgłaszane w Kenii, Etiopii i Somalii. Straty mogą szybko rozprzestrzenić się na sąsiednie kraje: Dżibuti, Erytreę, Sudan Południowy, Tanzanię i Ugandę. Zagrożone są również Jemen, Sudan, Iran, Indie i Pakistan.

Według FAO w latach 2003-2005 inwazja szarańczy dotknęła 20 krajów Afryki Północnej. Spowodowała wtedy straty w plonach w wysokości ok. 2,5 miliardów dolarów.

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Suzuki pod kombajnem. Kobieta i troje dzieci w szpitalu

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w pobliżu miejscowości Piecki na terenie powiatu suwalskiego. Kombajn zderzył się z samochodem osobowym, ucierpiały cztery osoby. Kierujący kombajnem nie...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,592ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE