Sprzedaż nowych ciągników rolniczych mierzona liczbą ich rejestracji wyniosła w lutym 673 sztuki. Jest to wzrost w stosunku do ubiegłego roku o 155 sztuk, czyli blisko 30 procent – informuje agencja Martin & Jacob, monitorująca rynek rolniczy.
Tradycyjnie w pierwszym kwartale roku obserwujemy systematyczny wzrost sprzedaży w każdym kolejnym miesiącu. Podobnie było teraz – lutowe wyniki są lepsze od styczniowych o 79 sztuk. Sam początek roku okazuje się być o wiele lepszy od ubiegłorocznego, ponieważ wyniki sprzedaży na koniec lutego są wyższe o 379 sztuk. To wzrost o 43 procent.
Firmy sprzedają lepiej niż przed rokiem
New Holland był marką o największej liczbie zarejestrowanych ciągników. W lutym ich liczba wyniosła 132 sztuki i był to lepszy wynik o tego z lutego 2019 roku o 42%. Wolumenowo New Holland jest również liderem pod względem wzrostu sprzedaży rok do roku. Marka zarejestrowała już 120 ciągników więcej niż przed rokiem. Na fali wznoszącej jest marka Deutz-Fahr, której lutowy wynik to 86 rejestracji. Marka jest na drugim miejscu pod względem dynamiki zmian w sprzedaży rok do roku, która wynosi obecnie 101%. Na koniec lutego zostało zarejestrowanych 83 sztuk więcej ciągników niż w tym samym okresie 2019 roku. Trzecią najchętniej wybieraną marką w lutym był Zetor. Rolnicy zarejestrowali 77 sztuk czeskiego traktora, który również w tym roku może pochwalić się lepszymi wynikami niż przed rokiem.
Zetor Major 80 powraca na fotel lidera
Zetor Major 80 to najczęściej kupowany traktor w lutym. Został zarejestrowany w liczbie 27 sztuk w lutym i 56 sztuk od początku roku. Na drugim miejscu uplasował się ciągnik John Deere 6120M. Pojawił się on w wynikach rejestracji 21 razy. Podium zamyka maszyna Deutz-Fahr 5110 G, która sprzedała się w ilości 19 sztuk.
Używane ciągniki
Sprzedaż ciągników z drugiej ręki nadal ma się bardzo dobrze. Wewnętrzny rynek pomiędzy polskimi rolnikami to 216 sztuk. Rolnicy najczęściej sprzedawali i rejestrowali takie marki jak URSUS (65 szt.), Massey Ferguson (29 szt.) oraz Zetor (22 szt.). Jednak rynek wtórny to głównie import i tutaj ilość sprowadzonych i zarejestrowanych traktorów była znacznie wyższa i wyniosła 1788 szt. Prym wiodły takie marki jak John Deere (254 szt.), Massey Ferguson (220 szt.) oraz Zetor (167 szt.).
Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj