Atak grzybów i szkodników. Co zagraża uprawom polowym?

Co słychać w polu? Co obecnie zagraża uprawom polowym? Doradcy PROCAM przygotowali aktualny komunikat fitosanitarny.

Biorąc pod uwagę prognozy długoterminowe co do temperatury powietrza (suma temperatur efektywnych) na początku marca tego roku możemy się spodziewać już wylotów chowacza brukwiaczka. Na ten tydzień prognozy na południu naszego kraju wskazują na wysokie temperatury, nawet 15° C.

Żółte naczynia na start

Doradcy z Grupy Wsparcia Technicznego PROCAM sugerują, że należy się przygotować do pełnej sygnalizacji, wykładając żółte naczynia na polach rzepaku.

Żółte naczynia o wysokości kilku centymetrów napełnione powinny być do ok. 75% pojemności wodą z odrobiną oleju i powinny być ustawione na polu na początku ruszania wegetacji w miejscach osłoniętych, bądź zagłębieniach terenu w odległości 10-15 m od brzegu pola.

– Sukcesywnie co parę dni w okresie nalotów powinniśmy skrupulatnie przeglądać żółte naczynia wpisując do kalendarza agronomicznego dane potrzebne nam do ustalenia progu ekonomicznej szkodliwości i terminu zabiegu zgodnie z dobrą praktyką rolniczą – przypominają doradcy PROCAM.

Zgodnie z biologią oraz wzrostem temperatury od wczesnej wiosny do żniw w naczyniach żółtych wystawionych na polach uprawnych oraz podczas czerpakowania powinniśmy identyfikować następujące szkodniki:

  • Chowacz granatek;
  • Chowacz brukwiaczek;
  • Chowacz czterozębny;
  • Słodyszek rzepakowiec;
  • Chowacz podobnik;
  • Pryszczarek kapustnik;
  • Mszyca kapuściana.

Progi szkodliwości szkodników występujących w rzepaku.

Szkodnik Termin obserwacji Próg szkodliwości
Chowacz brukwiaczek Marzec, początek kwietnia 10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni
Chowacz czterozębny Koniec marca/ kwiecień 20 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 6 dni
Słodyszek rzepakowy Zwarty kwiatostan

Luźny kwiatostan

1 chrząszcz na roślinie

2-4 chrząszcze na roślinie

Pryszczarek Kapustnik Od początku opadania płatków kwiatowych 1 owad dorosły na 4 rośliny
Chowacz podobnik Od początku opadania płatków kwiatowych 1 owad dorosły na 1 roślinie

 

Doradcy z Grupy Wsparcia Technicznego PROCAM zwracają uwagę na duże szkody wyrządzone przez żerujące larwy łokasia garbatka, szczególnie na zachodzie i południu.

Choroby w natarciu

Zdaniem doradców, warto zwrócić uwagę na infekcje liści przez suchą zgniliznę kapustnych. Piknidy wypełnione zarodnikami są bardzo mocno uwodnione i będą infekować w dalszej części miesiąca, zarówno inne liście, jak i pędy oraz co gorzej szyję korzeniową.

Eksperci PROCAM, rejestrują postępujące rozprzestrzenienie się grzybni mączniaka prawdziwego, septoriozy paskowanej jak i plamistości siatkowej na jęczmieniu. Uwodniony kompleks sorpcyjny będzie sprzyjał porażeniu systemu korzeniowego przez grzyby podstawy źdźbła.

Zima nie zaszkodziła szkodnikom

Wykonywane na bieżąco lustracje gleby wskazują na występowanie i żywotność po przezimowaniu chrząszczy stonki ziemniaczanej, larw pryszczarka kapustnika oraz pryszczarka zbożowego, a także bobówek śmietki kapuścianej oraz zimujących w pędach kukurydzy i chwastach grubołodygowych gąsienic omacnicy prosowianki. Także licznie występują złoża jaj mszycy trzmielinowo burakowej jak i mszycy czeremchowo zbożowej oraz mszycy brzoskwiniowo ziemniaczanej. To oznacza  problemy z infekcjami wirusowymi w uprawach ziemniaków, rzepaku i zbóż.

Oprócz tych problemów fitosanitarnych na polach występują problemy fizjologiczne, a szczególnie niedobory składników makro i mikroelementów. Do tego wybujałość roślin uprawnych wymaga ponadstandardowych zachowań przy regulacji łanu.

Redakcja AgroNews, źródło: PROCAM, fot. PROCAM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here