Więcej ludzi = zwiększenie zasobów żywności

28 i 29 kwietnia br. w Auli Kryształowej SGGW w Warszawie, odbyła się dwudniowa konferencja naukowa pt. „Polska wieś, bezpieczeństwo żywnościowe a media”, która została zorganizowana wspólnie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Szkołę Główną.

Konferencja nasza zgromadziła ponad 200. przedstawicieli trzech światów: nauki, mediów i administracji. To niespotykana szansa na wymianę informacji o polskiej żywności i polskiej wsi, a także na nawiązanie i rozwój dobrej współpracy medialnej – powiedział podsekretarz stanu Marian Zalewski.

Rosnąca liczba ludzi na świecie oznacza, że zapotrzebowanie na żywność będzie szybko rosło.
W związku z tym minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki podkreślił przede wszystkim dwa rodzaje znaczenia bezpieczeństwa żywnościowego. Po pierwsze zwracając uwagę na prognozy demograficzne, które w skali całego świata przewidują, że już w roku 2030 niezbędny będzie wzrost produkcji żywności o 50% w stosunku do chwili obecnej. Natomiast 20 lat później, aby zabezpieczyć odpowiednią ilość pożywienia dla stale wzrastającej liczby ludności, niezbędne będzie podwojenie produkcji żywności.

Minister powiedział, że jeżeli chodzi o Polskę to jesteśmy w dobrej sytuacji i skutecznie eksportujemy nasze nadwyżki żywnościowe do coraz większej liczby państw. Za rok ubiegły mieliśmy dodatni bilans w wymianie handlowej produktami rolno-spożywczymi na poziomie 2,1 mld euro. Ten stan utrzymuje się od dziesięciu lat, nawet pomimo ostatniego kryzysu gospodarczego w ostatnich latach.

Odnosząc się do uproszczeń w PROW 2007-2013 minister Marek Sawicki zwrócił uwagę na zmiany dotyczące działania „młody rolnik”, podkreślając kwestie dotyczące dziedziczenia gospodarstwa i jego wielkości.
W sprawie sprzedaży bezpośredniej mówił o tym, że wspólnie z Inspekcją Weterynaryjną będą podejmowane działania na rzecz promocji tej formy sprzedaży, która pozwala rolnikom osiągać dodatkowy dochód z gospodarstwa, a konsumentom możliwość nabycia wyjątkowych produktów o charakterystycznym smaku.

\"\"

W trakcie czwartkowego spotkania, tj. 29 kwietnia, omówiono konieczność podejmowania skutecznych działań w promowaniu agroturystyki.
Dyskutowano o roli inspekcji w informowaniu o jakości naszej żywności, a także o działalności medialnej ARR, ANR oraz KRUS. Prelegenci sięgnęli także do historii, szczególnie dotyczącej kształtowania na przestrzeni wieków wizerunku chłopa i rolnika w polskiej literaturze. Przedstawiono także proces likwidacji PGR oraz zagospodarowywania ich majątku.

W podsumowaniu dyskusji drugiego dnia konferencji mówiono o wykluczeniu informacyjnym na obszarach wiejskich. Podjęto również próbę określenia, jakie formy informacji byłyby przez rolników oczekiwane i najbardziej odpowiednie. Zastanawiano się nad tym, czy media mogą pomóc w zniwelowaniu różnic w posiadanej wiedzy, czy nie znajdują dziś one znaczących konkurentów w innych źródłach pozyskiwania informacji, a także jak skutecznie docierać do mieszkańców wsi nie wykorzystując serwisów informacyjnych.

To środowisko zasługuje na to, aby poświęcać mu więcej uwagi, zainteresowania i czasu antenowego – podkreślił wiceminister Marian Zalewski.

Po raz pierwszy mury SGGW zgromadziły tak dużą grupę dziennikarzy z mediów lokalnych. Chciałbym utrzymać tradycję organizowania corocznych konferencji z udziałem tych dziennikarzy, którzy są najbliżej mieszkańców wsi, wiedzą jak do nich dotrzeć i jakie informacje są im najbardziej potrzebne – zapowiedział podsekretarz stanu Marian Zalewski.

  Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, www.minrol.gov.pl, fot. MRiRW
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics