W większości krajów europejskich miniona zima była jedną z najcieplejszych. Obecnie na południu Europy już pojawiła się susza, z kolei w północno-zachodniej Europie rolnicy nie mogą wyjechać w pola z powodu zbyt obfitych opadów deszczu. Tam prace polowe są mocno opóźnione.
Jaki jest stan upraw w Europie?
Komisja Europejska przedstawiła raport na temat kondycji upraw w krajach unijnych. W marcowym raporcie MARS czytamy, że w wyniku łagodnej zimy uprawy ozime w środkowej, wschodniej i północnej Europie są w dobrym stanie i są zaawansowane w rozwoju.
W wielu regionach Unii Europejskiej już obserwuje się duże niedobory opadów. Z deficytem wody zmagają się zwłaszcza regiony produkujące pszenicę durum (południowe Włochy, duże części Hiszpanii, Grecji), a także południowa i wschodnia Rumunia oraz północna Bułgaria. Z kolei regiony, gdzie produkuje się najwięcej zbóż w północno-zachodniej Europie (Francja, kraje Beneluksu, Niemcy, Wielka Brytania) doświadczyły dużych opadów. Tamtejszym rolnikom warunki pogodowe nie sprzyjają już od początku sezonu. Nie mogą oni wyjechać w pola, żeby nawozić i pryskać. Opóźnione zostały także siewy zbóż jarych.
Z kolei w Polsce, jak oceniła Komisja Europejska, zboża ozime są w dobrym stanie, a ich rozwój jest dość mocno zaawansowany. Eksperci zauważają jednak, że łagodna zima i ostatnie deszcze spowodowały wzrost presji patogenów.
oprac. i fot. Kamila Szałaj