Potwierdzono pierwsze ognisko ASF w Wielkopolsce

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 2 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z 5 kwietnia 2020 r., otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Drugie ognisko ASF w tym roku w Więckowicach

Drugie w 2020 r. ognisko ASF zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano około 10 tysięcy świń (prosięta i warchlaki) położonym w miejscowości Więckowice, w gminie Dopiewo, powiat poznański, woj. wielkopolskie. Gospodarstwo położone jest poza obszarami objętymi restrykcjami w związku z ASF określonymi w decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE (obszar wolny).

agronews.com.pl

Gospodarstwo to zostało uznane za kontaktowe do pierwszego ogniska ASF w tym roku, stwierdzonego 20 marca br., zlokalizowanego w miejscowości Niedoradz, gmina Otyń, powiat nowosolski, woj. lubuskie. Prosięta były przemieszczane z gospodarstwa w woj. lubuskim do dalszego odchowu do wspomnianego gospodarstwa w powiecie poznańskim, w woj. wielkopolskim (było to jedyne gospodarstwo, do którego przemieszczano świnie z gospodarstwa uznanego za 1 ognisko ASF w 2020 r.

Koronawirus. Co czeka branżę mięsną w najbliższym czasie?

W związku z tymi przemieszczeniami  zwierząt, gospodarstwo w powiecie poznańskim było objęte wzmożonym nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej, a od padłych zwierząt pobierano próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF w ramach monitoringu biernego, tj. wczesnego wykrywania zakażeń wirusem ASF. Ponadto, gospodarstwo było objęte zakazem wprowadzania i wyprowadzania zwierząt. Wyniki pierwszych przeprowadzonych badań w kierunku ASF w tym gospodarstwie były ujemne. Natomiast wyniki badań przeprowadzonych w dniu 5 kwietnia br. w kolejnych próbkach pobranych od 5 padłych sztuk, okazały się dodatnie. Obecność wirusa potwierdzono w 2 z 5 próbek skierowanych do badań.

W związku z powyższym, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ogniska choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Źródło: GLW

Zostaw komentarz

  1. Dowiedzcie się ile inspektor weterynarii wziął za stwierdzenie tego ASE-fu
    Idą niebotyczne pieniądze z UNI na tą walkę więc Amerykański Pomór Świń musi być.
    W programie Ministerstwa Rolnictwa ( Ministra Ardanowskiego) jest likwidacja kilkuset chlewni
    i nic na to nie poradzicie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics