Konkurencja i zapasy
Dodatkowo rosnąca konkurencja na rynkach światowych taniej wieprzowiny pochodzącej z USA i Brazylii oraz wypełnione mroźnie i chłodnie nie pozostawiły innej opcji jak obniżenie cen skupu w większości krajów unijnych. Nawet zwiększone dostawy na rynek chiński nie były w stanie zrekompensować spadku popytu na wewnętrznym rynku unijnym, który zmaga się z problemami logistycznymi i pozrywanymi łańcuchami dostaw w czasie walki z COVID-19. W tygodniu 17, po korektach w Niemczech, największy spadek ceny skupu zanotowano w Austrii (-12₵), Holandii (-8₵), a najmniejszy we Francji (-3₵). W środku stawki pozostała Hiszpania (-6₵), która została pozbawiona zwiększonej konsumpcji wieprzowiny z powodu braku turystów. W dniu 29/04/2020 w notowaniach VEZG cena w Niemczech spadła o 5 centów do wysokości 1,70 €/kg (wbc).
Opóźniony sezon grillowy
Opóźniony sezon grillowy oraz sezonowe podwyżki cen w okresie letnim prawdopodobnie nie przyniosą wcześniej zakładanych bardzo wysokich cen wieprzowiny. Z powodu pandemii koronawirusa przyjdzie nam skorygować wcześniejsze prognozy cenowe.
Silna konkurencja amerykańskiej wieprzowiny
USA znacząco zwiększyło dostawy wieprzowiny do Chin. Według USDA amerykanie w roku bieżącym dostarczyli na rynek chiński 264 tys. ton. W roku ubiegłym w tym samym okresie eksport wyniósł zaledwie 56 tys. ton. Rekordowy wzrost eksportu nie pozwala jednak na zrekompensowanie nadwyżki produkcji żywca na rynku USA, która doprowadziła do bardzo niskich cen w skupie 0,75$/kg (wbc).
Stworzyło to silną konkurencję amerykańskiej wieprzowiny na rynkach światowych.
Źródło: https://www.kzprirb.pl