Kredyty preferencyjne w pytaniach i odpowiedziach – rozmowa z ARiMR

W związku z trudną sytuacją w naszym kraju, związaną z epidemią koronawirusa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji rolnictwa przygotowała nowe wsparcie dla rolników. Uruchamiano dodatkowe kredyty preferencyjne.

Rolnicy mogą ubiegać się o pomoc w formie preferencyjnych kredytów z dofinansowaniem państwa. W tym celu należy składać wnioski w bankach współpracujących z ARiMR. Pomoc polega na płaceniu za kredytobiorcę części oprocentowania kredytu udzielanego przez bank.

Dopytaliśmy Agencję o szczegóły tej pomocy, oto co usłyszeliśmy:

Redakcja AgroNews: W jaki sposób wybrano banki, które w tym roku przyjmują wnioski o kredyty preferencyjne?

ARiMR: W zakresie stosowania dopłat do kredytów Agencja współpracuje z bankami, które przystąpiły do programu, kiedy był on uruchamiany tj. w 2015 r. Każdy bank ma możliwość, by przystąpić do współpracy z ARiMR.

Czy banki posiadają limity środków na kredyty preferencyjne?
Tak. Agencja udostępniła bankom współpracującym limit akcji kredytowej dla kredytów inwestycyjnych w wysokości 500 mln zł oraz limit akcji kredytowej dla kredytów klęskowych w wysokości 1 mld zł.

Jakie warunki dają poszczególne banki? Czy oprocentowanie kredytu w każdym z nich jest takie samo?
Oprocentowanie kredytu jest zmienne i nie może wynosić więcej niż stopa referencyjna WIBOR 3M powiększona nie więcej niż o 2,5 punktu procentowego dla kredytów inwestycyjnych oraz nie więcej niż 3,5 punktu procentowego dla kredytów klęskowych. Wysokość marży kształtuje się różnie w różnych bankach współpracujących. Tabelaryczna informacja dostępna na stronie internetowej pod adresem: https://www.arimr.gov.pl/pomoc-krajowa/kredyty-preferencyjne.html – Wykaz banków współpracujących z ARiMR oraz wysokość prowizji i oprocentowania.

Czy ARiMR kontroluje oprocentowaniem kredytów?
Maksymalna wysokość oprocentowania należnego bankowi, jak również sposób podziału jego spłaty pomiędzy kredytobiorcę a Agencję, określone zostały w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 187, z późn. zm.). Postanowienia w tym zakresie, zgodne z ww. rozporządzeniem, zawarte są w umowach o współpracy podpisanych pomiędzy ARiMR a bankami. Dodatkowo w umowach określono, że bank nie może stosować kapitalizacji odsetek lub pobierać ich z góry.
Powyższe aspekty weryfikowane są w systemie informatycznym monitorującym stosowanie dopłat do oprocentowania kredytów, każdorazowo przed przekazaniem przez Agencję dopłat do oprocentowania każdego kredytu za określony okres.

Jaki jest maksymalny okres kredytowania w poszczególnych liniach?
W przypadku preferencyjnych kredytów inwestycyjnych maksymalny okres kredytowania wynosi 15 lat, w tym okres karencji w spłacie kredytu nie może przekroczyć 2 lat. W przypadku preferencyjnych kredytów „klęskowych” maksymalny okres kredytowania oraz okres karencji w spłacie kredytu są uzgadniane indywidualnie i określane w umowie kredytu, z zastrzeżeniem że dopłaty Agencji do oprocentowania mogą być stosowane maksymalnie przez 4 lata liczone od daty wystąpienia szkody.

Jak wygląda procedura uzyskania kredytu?
Procedura ubiegania się o kredyt inwestycyjny wymaga przygotowania planu inwestycji i złożenia w banku wniosku o kredyt wraz z przygotowanym planem inwestycji i kompletem dokumentów, o których mowa w zasadach udzielania kredytów preferencyjnych, a także dokumentów wymaganych przez bank. Podjęcie decyzji o udzieleniu kredytu należy wyłącznie do banku i odbywa się na podstawie dokumentów złożonych wraz z wnioskiem o kredyt. Warunkiem uzyskania kredytu „klęskowego” jest dołączenie do wniosku o kredyt protokołu oszacowania szkód przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód.

Czy zamierzają Państwo zwiększyć pulę środków by wszyscy, którzy chcą skorzystać z kredytu mogli to zrobić?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest agencją wykonawczą. Decyzje dotyczące ewentualnego zwiększenia puli środków nie należą do kompetencji ARiMR.

Z uwagi na sytuację jaką mamy na świecie z powodu koronawirusa rolników nie stać na nowy sprzęt. Czy za środki z kredytu preferencyjnego mogą zostać zakupione używane maszyny i urządzenia rolnicze?
Kredyt preferencyjny może zostać przeznaczony na zakup używanego sprzętu, jeżeli w dniu sprzedaży kupowane maszyny lub urządzenia nie mają więcej niż 5 lat (uwzględniając ich rok produkcji) oraz nie zostały wcześniej nabyte z wykorzystaniem środków publicznych.

Czy istnieje limit wielkości powierzchni użytków rolnych, które rolnik zamierza kupić w celu utworzenia nowego gospodarstwa rolnego?
Kredyt preferencyjny może zostać przeznaczony na zakup użytków rolnych w celu utworzenia nowego gospodarstwa rolnego o powierzchni nie mniejszej niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w danym województwie ogłoszona na podstawie przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, obowiązująca na dzień złożenia wniosku o kredyt. Jednocześnie kredyt nie może zostać przeznaczony na zakup tej części użytków rolnych, która spowoduje, że powierzchnia gospodarstwa rolnego lub gospodarstw rolnych będących w posiadaniu tego samego producenta rolnego przekroczy 300 ha użytków rolnych.
Ustalając, zarówno minimalną jak i maksymalną, powierzchnię użytków rolnych uwzględnia się użytki rolne, których podmiot wnioskujący o kredyt jest właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą.

Czy z kredytu preferencyjnego może skorzystać rolnik, który jest emerytem lub rencistą?
O preferencyjne kredyty inwestycyjne nie mogą ubiegać się rolnicy będący emerytami lub rencistami mającymi ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Natomiast o preferencyjne kredyty „klęskowe” nie mogą ubiegać się rolnicy będący emerytami lub rencistami mającymi ustalone prawo do emerytury lub renty na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników lub przepisów o ubezpieczeniu społecznym albo przyznane prawo do renty strukturalnej.

Rozmawiała Marta Nowak-Woźnica

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowa metoda oszustów. Dzwonią podając się za lekarza

Seniorzy są łatwym łupem dla oszustów, dlatego bardzo ważna jest edukacja międzypokoleniowa. Pojawiła się nowa legenda, na którą próbują wyłudzić pieniądze. Tym razem dzwoni...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics