Policja karze za nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin

Policjanci w ramach codziennej służby mając bezpośredni kontakt ze społecznością lokalną reagują na niewłaściwe postępowania wobec środowiska naturalnego, w tym także dotyczące nieprawidłowego stosowania środków ochrony roślin. Niewłaściwe zachowania rolników, którzy ignorują przepisy ochrony roślin, przyczyniają się do wyniszczania pożytecznych owadów takich jak pszczoły. W miniony weekend po sygnale otrzymanym od mieszkańców mundurowi interweniowali wobec rolnika, który przed południem dokonywał oprysków w gm. Głusk.

Opryski w czasie dnia są zabronione

Zdjęcie poglądowe

W sobotę około godz. 9:30 policjanci z III komisariatu podjęli interwencję w jednej z miejscowości w gm. Głusk, po kilku zgłoszeniach otrzymanych od mieszkańców. Z ich relacji wynikało, że mężczyzna za dnia prowadzi na polu opryski, które mogą zagrażać przyrodzie.

Dyżurny wysłał na miejsce patrol, który zastał na polu mieszkańca Lublina. Mężczyzna wykonywał opryski na polu pszenicy. W rozmowie z nim funkcjonariusze ustalili, że 57-latek dokonywał oprysków środkiem chwastobójczym. Na pytanie funkcjonariuszy o zasadność robienia oprysków o tej porze dnia, oświadczył, że chciał zdążyć przed wietrzną pogodą zapowiadaną na popołudnie. Dodatkowo przyznał, że opryskiwacz który stosuje, nie posiada atestu, a on sam żadnego przeszkolenia w tym zakresie.

Kara grzywny za naruszenie przepisów

Policjanci sporządzili notatkę z tej interwencji, która nada bieg sprawie. Warto pamiętać, że kto stosuje środek ochrony roślin w sposób stwarzający zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska, podlega karze grzywny, a w przypadku rażącego naruszenia przepisów zostaje wydany zakaz wykonywania zabiegów z użyciem środków ochrony roślin (art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 2013 roku o środkach ochrony roślin.)

Kupując tanie pestycydy, możesz stracić wiele razy!

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na działkach i polach uprawnych. Pszczelarze apelują, aby opryski wykonywać wieczorami, gdy pszczoły kończą loty i wracają na noc do ula. Owady te są najważniejszym zapylaczem w uprawach roślin rolniczych i sadowniczych.

W celu zapobiegania masowym zatruciom pszczół przez niewłaściwe opryskiwanie środkami ochrony roślin należy bezwzględnie przestrzegać poniższych zasad:

  • Nie stosować środków ochrony roślin na kwitnące rośliny uprawne i chwasty w trakcie oblotu pszczół.
  • Przestrzegać informacji zawartych w etykiecie każdego środka ochrony roślin.
  • Dobierać preparaty o możliwie najkrótszym okresie prewencji dla pszczół.
  • Stosować środki ochrony roślin w odległości nie mniejszej niż 20 metrów od pasiek.
  • Dobierać środki ochrony roślin tak, aby zminimalizować negatywny wpływ zabiegów ochrony roślin na owady zapylające

Źródło: Policja Lubelska

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Każdy rolnik powinien wiedzieć że opryski truciznami w ciągu dnia są bardzo szkodliwe dla wszystkich zapylaczy, pszczoła przelatując przez mgłę
    środka chemicznego zmienia zapach i pszczoły z jej ula zabijają swoją koleżankę. Opryski w ciągu dnia mogą zatruć człowieka który w tym czasie
    może przebywać w najbliższej okolicy. Tylko nieodpowiedzialny rolnik wyjeżdża w ciągu dnia do oprysków chwastobójczych, naraża się na wiele
    problemów.

    • Jak wykonać oprysk chwastobójczy nocą na mokre rosliny kiedy na etykiecie wyraźnie napisane jest ze nie wolno na mokre rośliny. Tak samo regulatorem , wskazanie w sloneczny dzień tem 10-15 stopni. Naciągacie zbyt mocno. Oprysk herbicydem i regulatorem wskazane jest wykonać podczas dnia. Inne tylko nocą pozdrawiam.

      • Typowy zbuntowany rolas liczący na socjala od państwa, który tylko zaciera ręce jak ogłaszają susze. Powiedz to pszczelarzom, którzy przez takich osłów tracą kilkadziesiąt tysięcy złotych przez jednego barana w ciapku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics