Copa krytykuje przedstawioną przez Komisję Europejską propozycję wysokości wydatków na rolnictwo na kolejną unijną perspektywę finansową. Planuje też spotkać się z komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim, aby wzmocnić jego pozycję walce o przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej.
Apel o korektę propozycji finansowych
Posiedzenie Prezydencji Copa odbyło się jak zwykle w ostatnich miesiącach w formie video-konferencji. Uczestnicy spotkania wyrazili niezadowolenie z przedstawionej przez Komisję Europejską propozycji przyszłego budżetu UE. – Jest ona wprawdzie lepsza niż propozycja z 2018 r. ale w cenach teraz obowiązujących jest to wciąż o 9 mld euro mniej niż w poprzedniej perspektywie finansowej. Strategia „Od pola do stołu” i strategia „Bioróżnorodności” wymagają ograniczenia produkcji, bo zakładają 10% odłogowanie i zmniejszenie stosowania nawozów i środków ochrony roślin, a na wyrównanie strat nie ma przewidzianych dodatkowych środków. Dlatego jesteśmy z tego powodu bardzo niezadowoleni i apelujemy o korektę tych propozycji finansowych – powiedział Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz wiceprezydent Copa.
Wojciechowski: Europejski Zielony Ład to wielka szansa dla rolników
Padły również propozycje wzmocnienia pozycji unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. W tym celu Prezydencja Copa zamierza spotkać się w nim w najbliższym czasie, aby omówić cały pakiet negocjacji dotyczący strategia „Od pola do stołu”, strategii „Bioróżnorodności” oraz Wieloletnich Ram Finansowych. – Słaba pozycja komisarza Wojciechowskiego może wynikać z faktu, że na wiele rzeczy nie ma wpływu. Za sprawy umów handlowych odpowiada bowiem Phil Hogan, za kwestie klimatu Franz Timmermans, a za bioróżnorodność Stella Kyriakides. To trzeba zmienić – postuluje M. Sikora wiceprezydent Copa.
Ważne jest pilnowanie umów handlowych
Prezydencja Copa zwróciła także uwagę, że niezbędne jest pilnowanie umów handlowych tak, aby nie dopuścić do zwiększania kontyngentów na przywóz żywności do UE oraz zaapelowała o nie zmniejszanie ochrony celnej unijnego rynku rolnego.
Przedstawiciele Copa wyrazili również zadowolenie z działań podjętych przez Brukselę po wybuchu epidemii koronawirusa. – Zakupy na prywatne przechowalnictwo to był dobry pomysł. Choć przydałoby się rozszerzyć to działanie o mięso drobiowe – skomentował Marian Sikora.
Źródło: FBZPR