Zmarł Helmut Claas, pioneer branży maszyn rolniczych

Helmut Claas, wieloletni dyrektor zarządzający, przewodniczący rady nadzorczej i przewodniczący komitetu akcjonariuszy Grupy CLAAS, zmarł 5 stycznia w wieku 94 lat.

Zmarł Helmut Claas, pioneer branży maszyn rolniczych
Helmut Claas

Jesteśmy głęboko zasmuceni śmiercią pioniera techniki rolniczej – czytamy w komunikacie CLAAS. Odejście Helmuta Claasa opłakuje rodzina i wszyscy bliscy oraz ponad 11 tysięcy pracowników na całym świecie, a także cała branża maszyn rolniczych , która straciła człowieka o wielkim autorytecie.

Helmut Claas urodził się w 1926 r. w Harsewinkel. Jego rodzice, August i Paula Claas, zarządzali małą firmą zajmującą się produkcją maszyn rolniczych, zatrudniającą około 100 pracowników. Po ukończeniu szkoły odbył praktykę jako monter maszyn. Praktyczne doświadczenie zdobył w firmach zajmujących się obróbką metali oraz odlewnictwem. Po studiach rolniczych w Paryżu przejął planowanie i założenie oddziału dystrybucji CLAAS we Francji, który obecnie działa jako CLAAS France SAS. W 1958 r. dołączył do rodzinnej firmy swoich rodziców w Harsewinkel. Początkowo zajął się tam specjalizacją w obszarze inżynierii.

W 1962 r. został dyrektorem zarządzającym. Helmut Claas przyjął stanowisko Partnera Odpowiedzialnego Osobiście przy zmianie firmy w spółkę jawną w 1978 r. W 1996 r., w ramach przekształcenia firmy w spółkę akcyjną, przeszedł z funkcji dyrektora zarządzającego na stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej i komitetu akcjonariuszy.

Sieczkarnia samojezdna serii JAGUAR i duży ciągnik serii XERION zostały opracowane pod kierownictwem Helmuta Claasa

Zawsze koncentrował się na opracowywaniu pionierskich produktów i efektywnej masowej produkcji. Za jego czasów, po sukcesie kombajnu DOMINATOR, powstała zupełnie nowa konstrukcja kombajnu LEXION, który jest dziś najbardziej wydajnym kombajnem na świecie. Również sieczkarnia samojezdna serii JAGUAR i duży ciągnik serii XERION zostały opracowane pod kierownictwem Helmuta Claasa, autora historii sukcesu.

W 2003 r. zrobił kolejny ważny krok w kierunku przyszłości firmy: CLAAS przejął produkcję i cały biznes ciągników od Renault Agriculture we Francji. Dalszy międzynarodowy rozwój przedsiębiorstwa postępował wraz z tworzeniem i rozbudową zakładów produkcyjnych w Rosji, USA i Chinach.

Cztery światowej sławy uniwersytety – na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, Bułgarii i Niemczech – przyznały Helmutowi Claasowi doktoraty honoris causa (dr h.c.). W 2000 r. otrzymał honorowy tytuł doktora nauk rolniczych na Uniwersytecie Stuttgart-Hohenheim. To właśnie ta uczelnia uczyniła go również honorowym senatorem w 2004 r.

W czerwcu 2009 r. Uniwersytet Goryaczkina w Moskwie nadał mu honorowy tytuł profesora. W tym samym roku Helmut Claas został kawalerem francuskiej Legii Honorowej w uznaniu jego wysiłków jako pioniera współpracy francusko-niemieckiej. W listopadzie 2013 r. został ostatecznie wprowadzony do Hall of Fame of American Equipment Manufacturers (AEM). Ważnym wydarzeniem było wręczenie Helmutowi medalu Diesel przez Niemiecki Instytut Wynalazków w 2017 r.

Helmut Claas był przede wszystkim rolnikiem

Nagrody osobiste, takie jak honorowe obywatelstwo jego rodzinnego miasta Harsewinkel w Niemczech, Medal Zasługi niemieckiego landu Badenii-Wirtembergii oraz Order Zasługi francuskiego ministra rolnictwa, uzupełniają jego życiowe dzieło.

Helmut Claas był przede wszystkim rolnikiem. Prowadził gospodarstwo rolne we Wschodniej Anglii w Wielkiej Brytanii i często przebywał tam z żoną Eriką. Lubił utrzymywać kontakty z okolicznymi rolnikami i żywo interesował się sprawami dotyczącymi firm rolniczych.

Zadbał też o ciągły rozwój rodzinnej firmy, ponieważ kolejne pokolenie przejęło już kierownictwo nad przedsiębiorstwem. Dlatego dziś córka Helmuta, Cathrina Claas-Mühlhäuser, kieruje procesem decyzyjnym i rozwojem odnoszącej sukcesy Grupy CLAAS.

Śmierć Helmuta Claasa pozostawia w świecie techniki rolniczej przestrzeń, której nie można wypełnić. Jego rodzina, wszyscy udziałowcy, zarząd Grupy i pracownicy opłakują odejście wielkiej osobistości i będą dalej rozwijać Grupę CLAAS tak, jak by sobie tego życzył.

Informacja prasowa CLAAS

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics