Advertisement

Trzeba zatrzymać likwidację dużych gospodarstw rolnych

Towarzystwo Ekonomistów Polskich apeluje o zatrzymanie procesu likwidacji gospodarstw rolnych utworzonych na dzierżawionych gruntach państwowych.

Trzeba zatrzymać likwidację dużych gospodarstw rolnych
Trzeba zatrzymać likwidację dużych gospodarstw rolnych

Według TEP działania, które podejmują instytucje rządowe mają na celu zlikwidowanie dużych gospodarstw rolnych, które dzierżawią grunty od Skarbu Państwa. Ekonomiści podkreślają, że jest to sprzeczne z interesem ekonomicznym i społecznym kraju,  a głównym motywem takich rozwiązań są pobudki polityczne i ideologiczne.

Struktura agrarna – najbardziej zacofana w skali UE

„Większość z gospodarstw gospodarujących na gruntach dzierżawionych od skarbu państwa to nowoczesne, zrównoważone środowiskowo i najlepiej przygotowane do międzynarodowej konkurencji podmioty. Istnienie tych gospodarstw jest ważnym uzupełnieniem ustroju rolnego” – czytamy w komunikacie TEP.

Przedstawiciele TEP zaznaczają, że jeżeli działania zmierzające do likwidacji dużych gospodarstw nastąpi dalsze utrwalanie struktury agrarnej, która należy do najbardziej zacofanych w skali całej Unii Europejskiej.

Od pierwszego stycznia wchodzi nowy podatek, który odczujemy wszyscy

Jak ostrzega TEP: problem ten będzie w najbliższym czasie narastał, ponieważ w latach 2023–2024 kończy się większość dużych dzierżaw zawartych w pierwszej połowie lat 1990 – czytamy w stanowisku TEP.

Rada TEP podkreśla, że z błędnej, choć propagandowo nośnej koncepcji likwidacji gospodarstw dzierżawców, należy niezwłocznie się wycofać. Doraźne cele polityczne nie mogą przesłaniać długofalowych interesów gospodarczych Państwa i jego obywateli. Skutkiem ubocznym mogą być przegrane przez Państwo procesy przed sądami powszechnymi a w ostateczności przed europejskimi instytucjami wymiaru sprawiedliwości – podają członkowie TEP w podsumowaniu.

Marta Nowak-Woźnica  na podst. Towarzystwo Ekonomistów Polskich

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 + 13 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,901ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dot. konkurencji rynkowej i jakości żywności

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE