Unijne dotacje na trzy kolejne inwestycje kogeneracyjne

Instalacje wysokosprawnej kogeneracji, wykorzystujące paliwo biogazowe, powstaną w Grajewie (woj. podlaskie) oraz w Drzonowie i Marcinkowicach (woj. zachodniopomorskie). Dziś (20 stycznia) w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisano umowy o dofinansowanie tych inwestycji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Unijne dotacje wyniosą razem niemal 25 mln zł, a łączna wartość projektów, to ok. 48 mln zł.

Unijne dotacje na trzy kolejne inwestycje kogeneracyjne
Unijne dotacje na trzy kolejne inwestycje kogeneracyjne foto: By Panek wikimedia.org/

Bioelektrownia WRZOS i ŚWIERSZCZEWO

Dwóch beneficjentów, którym przyznano dofinansowania: Bioelektrownia Wrzos Sp. z o.o. i Bioelektrownia Świerszczewo Sp. z o. o. – w ramach projektów pn. „Budowa Bioelektrowni WRZOS w gminie Tuczno” oraz „Budowa Bioelektrowni ŚWIERSZCZEWO w gminie Biały Bór – wybuduje kompletne instalacje do produkcji biogazu rolniczego przystosowane do surowców pochodzenia rolniczego i rolno-spożywczego. Paliwo to, otrzymywane zwykle z odpadów pochodzenia naturalnego, będzie tu także wytwarzane w procesie fermentacji beztlenowej substratów (kiszonki kukurydzy), prowadzonej za pomocą wyspecjalizowanych szczepów bakterii. Wybudowane – również w ramach projektów – dwie bioelektrownie o mocy 0,499 MW, z otrzymanego biogazu, będą wytwarzać energię elektryczną i ciepło.

Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL w Grajewie

Trzeci beneficjent dofinansowania, w ramach projektu pn. „SM Mlekpol – kogeneracja 1,2 MW z biogazownią w Grajewie” zamierza wybudować nową jednostkę wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w technologii wysokosprawnej kogeneracji z OZE, o całkowitej, znamionowej mocy 1,2 MW. Silnik kogeneracyjny będzie zasilany tu również biogazem wyprodukowanym w komorze fermentacyjnej (wytwarzanym jednak z osadów produkowanych w oczyszczalni ścieków mleczarskich w Grajewie, oraz odpadów mleczarskich). Energia cieplna zostanie wytworzona w instalacji odzysku ciepła (z instalacji olejowej, płaszcza silnika oraz ze spalin).

W wyniku uruchomienia wszystkich trzech ww. instalacji wysokosprawnej kogeneracji (razem) zmniejszy się emisja dwutlenku węgla do atmosfery o 23 028,97 ton CO2/rok. Redukcja zużycia energii pierwotnej we wszystkich trzech przedsiębiorstwach wyniesie 87 086,56 GJ/rok. Realizacja przedsięwzięć będzie też istotna dla jakości lokalnego powietrza.

NFOŚiGW uruchamia nowe programy dla wsi i rolnictwa

Wszystkie trzy inwestycje zostaną zakończone w drugiej połowie 2022 r.

Dotacje na projekty przekazano ze środków I osi Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pn. Zmniejszenie emisyjności gospodarki, z zasobu działania 1.6 Promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe, dla którego NFOŚiGW jest Instytucją Wdrażającą.

Umowy dofinansowania zostały podpisane 20 stycznia br. w Warszawie przez Wiceprezesa NFOŚiGW Artura Michalskiego oraz przedstawicieli beneficjentów: Prezesa Zarządu Bioelektrowni WRZOS Sp. z o.o. i jednocześnie Prezesa Zarządu Bioelektrowni ŚWIERSZCZEWO Sp. z o.o. Marka Kurdyła, oraz Prezesa Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej MLEKPOL w Grajewie Edmunda Borawskiego.

Zostaw komentarz

  1. Polski rząd powinien wspierać rozwój OZE. Dofinansować montaż paneli fotowoltaicznych. Ja montując panele fotowoltaiczne u siebie, za pomoca firmy Maxcom Eco Energy, skorzystałem z dofinansowania. Dobrze, żeby inni chętni też mieli taką możliwość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowa metoda oszustów. Dzwonią podając się za lekarza

Seniorzy są łatwym łupem dla oszustów, dlatego bardzo ważna jest edukacja międzypokoleniowa. Pojawiła się nowa legenda, na którą próbują wyłudzić pieniądze. Tym razem dzwoni...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics