Milionowe straty drobiu z powodu HPAI w Azji

Nie tylko Europa walczy z wirusem grypy ptaków. Największy problem nadal występuje w Azji. Producenci kurczaków i jaj na azjatyckich rynkach, od Japonii po Koreę Południową i Indie, zmagają się z najgorszą od lat falą zakażeń wirusem grypy ptaków u drobiu.

Milionowe straty drobiu z powodu HPAI w Azji
Milionowe straty drobiu z powodu HPAI w Azji foto:pixabay

Gwałtowny wzrost cen jaj konsumpcyjnych w Korei

Korea Południowa zlikwidowała dotychczas około 28 milionów ptaków w zakażonych gospodarstwach, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby w ramach trwającej fali AI. Posunięcie to doprowadziło do gwałtownego wzrostu cen jaj konsumpcyjnych w Korei, które wzrosły już o 49,7 procent rok do roku (dane z ostatniego tygodnia). Na rynku brakuje jaj, a koreański rząd zniósł cła, aby importować jaja i produkty jajeczne z innych krajów. Korea Południowa planuje zaimportować bez ceł do końca czerwca tego roku łącznie do 50 tys. ton świeżych jaj konsumpcyjnych i innych produktów jajecznych.

Szansa dla europejskich eksporterów, w tym Polski

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz sądzi, że może to być szansa handlowa dla europejskich eksporterów, w tym Polski.  Straty w pogłowiu drobiu w Japonii wyniosły już  blisko 8 mln ptaków. „Przypuszczamy, że będzie to miało duże znaczenie dla rynku międzynarodowego, ponieważ Japonia jest jednym z kluczowych światowych importerów mięsa, jaj i produktów przetwórstwa jaj”- podaje Kipdip.

Dla przykładu, Japonia jest od wielu lat największym importerem produktów jajecznych z UE. Japoński rynek w 2020 roku (do września) wchłonął około 30% unijnego eksportu jaj i przetworów jajecznych. Co więcej, Japonia jest wiodącym importerem mięsa drobiowego na świecie. W Indiach sytuacja epizootyczna jest niemniej dramatyczna. Poza stratami w pogłowiu, ze względu na strach przed możliwością transmisji wirusa grypy ptaków na ludzi, która to obawa jest bardzo  silna w społeczeństwie indyjskim, ceny mięsa drobiowego i jaj w Indiach gwałtownie spadły.  Społeczna fobia drastycznie obniżyła popyt na produkty pochodzące od drobiu. W Wietnamie wirus został wykryty w kilkunastu prowincjach, ryzyko rozprzestrzenienia się epidemii na większą skalę jest bardzo wysokie.

Ponad trzydzieści tysięcy indyków do wybicia. HPAI zbiera żniwo

Zdaniem Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz sytuacja na rynkach międzynarodowych ma bardzo duże znaczenie dla europejskich państw, w tym dla Polski, ponieważ jako jeden z największych producentów i eksporterów mięsa oraz jaj i ich przetworów w skali globalnej reagujemy na wszelkie szoki podażowo – popytowe na świecie.

Źródło:Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics