Milionowe straty drobiu z powodu HPAI w Azji

Nie tylko Europa walczy z wirusem grypy ptaków. Największy problem nadal występuje w Azji. Producenci kurczaków i jaj na azjatyckich rynkach, od Japonii po Koreę Południową i Indie, zmagają się z najgorszą od lat falą zakażeń wirusem grypy ptaków u drobiu.

Milionowe straty drobiu z powodu HPAI w Azji
Milionowe straty drobiu z powodu HPAI w Azji foto:pixabay

Gwałtowny wzrost cen jaj konsumpcyjnych w Korei

Korea Południowa zlikwidowała dotychczas około 28 milionów ptaków w zakażonych gospodarstwach, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby w ramach trwającej fali AI. Posunięcie to doprowadziło do gwałtownego wzrostu cen jaj konsumpcyjnych w Korei, które wzrosły już o 49,7 procent rok do roku (dane z ostatniego tygodnia). Na rynku brakuje jaj, a koreański rząd zniósł cła, aby importować jaja i produkty jajeczne z innych krajów. Korea Południowa planuje zaimportować bez ceł do końca czerwca tego roku łącznie do 50 tys. ton świeżych jaj konsumpcyjnych i innych produktów jajecznych.

Szansa dla europejskich eksporterów, w tym Polski

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz sądzi, że może to być szansa handlowa dla europejskich eksporterów, w tym Polski.  Straty w pogłowiu drobiu w Japonii wyniosły już  blisko 8 mln ptaków. “Przypuszczamy, że będzie to miało duże znaczenie dla rynku międzynarodowego, ponieważ Japonia jest jednym z kluczowych światowych importerów mięsa, jaj i produktów przetwórstwa jaj”- podaje Kipdip.

Dla przykładu, Japonia jest od wielu lat największym importerem produktów jajecznych z UE. Japoński rynek w 2020 roku (do września) wchłonął około 30% unijnego eksportu jaj i przetworów jajecznych. Co więcej, Japonia jest wiodącym importerem mięsa drobiowego na świecie. W Indiach sytuacja epizootyczna jest niemniej dramatyczna. Poza stratami w pogłowiu, ze względu na strach przed możliwością transmisji wirusa grypy ptaków na ludzi, która to obawa jest bardzo  silna w społeczeństwie indyjskim, ceny mięsa drobiowego i jaj w Indiach gwałtownie spadły.  Społeczna fobia drastycznie obniżyła popyt na produkty pochodzące od drobiu. W Wietnamie wirus został wykryty w kilkunastu prowincjach, ryzyko rozprzestrzenienia się epidemii na większą skalę jest bardzo wysokie.

Ponad trzydzieści tysięcy indyków do wybicia. HPAI zbiera żniwo

Zdaniem Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz sytuacja na rynkach międzynarodowych ma bardzo duże znaczenie dla europejskich państw, w tym dla Polski, ponieważ jako jeden z największych producentów i eksporterów mięsa oraz jaj i ich przetworów w skali globalnej reagujemy na wszelkie szoki podażowo – popytowe na świecie.

Źródło:Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here