Na co należy zwrócić uwagę podczas testowania maszyn przed zakupem?

Inwestycja w maszynę wymaga decyzji, która wpływa na działalność gospodarstwa i jego rozwój przez wiele kolejnych lat. Idealnie dobrana maszyna umożliwi rolnikowi zwiększenie wydajności, bezpieczeństwo, komfort pracy oraz poszerzenie działalności.

Podjęcie decyzji o zakupie maszyny warto poprzedzić przetestowaniem jej na swoim polu. Rozpoczyna się sezon prac polowych, dlatego już teraz można umówić się na pokaz wybranej maszyny. Zapytaliśmy Pana Mateusza z miejscowości Zimne, właściciela przyczepy wielozadaniowej CLAAS CARGOS, na co szczególnie zwracał uwagę podczas testowania tej maszyn na swoim polu.

Na co należy zwrócić uwagę podczas testowania maszyn przed zakupem?
Na co należy zwrócić uwagę podczas testowania maszyn przed zakupem?

Prowadząc gospodarstwo z hodowlą krów mlecznych inaczej dobieramy sprzęt, aniżeli w przypadku gospodarstwa skupionego wyłącznie na uprawie roślin. Rodzinne gospodarstwo Pana Mateusza z powiatu Łęczyckiego prowadzone jest od trzech pokoleń i nastawione jest właśnie na produkcję mleczną. Rolnik posiada ok. 60 ha trwałych użytków zielonych oraz gruntów rolnych. Produkcja roślinna również podporządkowana jest zwierzętom, dlatego park maszyn w gospodarstwie musi spełniać oczekiwania rolnika. Pan Mateusz od lat pracuje maszynami marki CLAAS – w tym za pomocą zgrabiarki LINER 2600, kosiarki czołowej DISCO 3200 F PROFIL i kosiarki bocznej DISCO 3150. W ubiegłym roku, dzięki korzystnemu systemowi finansowania CLAAS Financial Services (CFS), do jego parku maszyn doszła jeszcze przyczepa zbierająca CLAAS CARGOS 8400 z walcami dozującymi.

Zwróć uwagę na solidność i stabilność maszyny

Pan Mateusz podkreśla, że do zakupu przyczepy przekonało go wiele aspektów, jednak podobnie jak dla innych użytkowników, kluczowymi elementami, skłaniającymi do wyboru maszyny są: mocna rama, stabilne podwozie, solidne burty i przestrzeń ładunkowa.

Oprócz funkcjonalności urządzenia, zaskoczył mnie fakt, że przyczepa jest stabilna nawet przy załadowaniu do maksimum jej objętości – podkreśla Pan Mateusz.

Jest to możliwe dzięki innowacyjności CLAAS. W przyczepie CARGOS zastosowano bowiem nietypowe rozwiązanie.

Przyczepa, z której korzysta Pan Mateusz, posiada wersję podwozia tandem, która wyposażona jest w amortyzację mechaniczną na bazie resorów parabolicznych. System konstrukcji podwozia w przyczepach CARGOS jest autorską technologią CLAAS i charakteryzuje się tym, że jest ona skręcana, co pozwoliło na obniżenie masy o 10 proc. w porównaniu do konstrukcji spawanej, jaka jest zazwyczaj standardem na rynku. Lżejsza przyczepa nie traci przy tym na stabilności – mówi Paweł Baurycza, Product Manager CLAAS Polska.

Przetestuj wszystkie funkcje w maszynie

Wiele innowacyjnych rozwiązań Pan Mateusz przetestował na swoim polu przed zakupem.

Możliwość przetestowania przyczepy objętościowej, ostatecznie wpłynęła na decyzję o dołączeniu jej do mojego parku maszyn. Podczas testu dowiedziałem się, że przyczepa CLAAS CARGOS jest wyposażona w obniżaną lub wręcz całkowicie otwieraną hydraulicznie pod kątem 90 stopni przednią część podłogi. To pozwala mi na swobodny dostęp do rotora i noży, a także pomaga wykorzystać dodatkową powierzchnię. Natomiast przy wyładunku automatyczne podniesienie tej części podłogi pozwala opróżnić przyczepę z resztek materiału – dodaje gospodarz.

Model, na który zdecydował się Pan Mateusz posiada dziewięcioramienny rotor, który składa się z trzech części. Dzięki czemu w razie awarii któregoś z elementów, nie ma konieczności demontażu całego rotora. Wystarczy wymienić tylko poszczególny segment.

Dzięki hydraulicznie uchylanej przedniej części podłogi można wymienić noże, których jest tu aż 40 i są one wzmacniane i dwustronne. Czynność ta wykonywana jest szybko i sprawnie, nie tracąc czasu podczas intensywnych prac w sezonie– mówi Paweł Baurycza, Product Manager z CLAAS Polska. – Możliwość całkowitego demontażu zespołu pobierająco-tnącego pomaga również zmniejszyć masę maszyny o 2,5 tony. Oszczędzamy w ten sposób na amortyzacji maszyny i obniżamy koszty eksploatacji. Dzięki demontażu tego zespołu można również w sprawny sposób w zbierać kukurydzę i obniżać koszty wynajmu poprzez chociażby mniejsze zużycie paliwa w ciągniku – dodaje Baurycza.

Rozmiar kół ma znaczenie

Przyczepa CARGOS 8400, której używa Pan Mateusz jest wyposażona w ogumienie o rozmiarze 800/45 R26,5.

Ciszę się, że miałem możliwość doposażenia maszyny w koła o szerokości 800 mm i profilu 26,5 cala. To zdecydowanie ułatwiło pracę, gdyż moje łąki mają podłoże torfowe – mówi Pan Mateusz. – Jeśli zaś chodzi o samą kwestię zbioru trawy, najistotniejsza dla mnie jest jakość cięcia i tu przyczepa CLAAS sprawdziła się idealnie. Trawa była drobno pocięta i nie było zabrudzeń. Dzięki temu pasza dla krów jest wysokiej jakości, można ją dobrze ubić i wyzbyć się ryzyka strat – tłumaczy gospodarz.

Sprawdź możliwości finansowania

Możliwość przetestowania maszyny to nie jedyna zaleta, z jakiej skorzystał Pan Mateusz podczas wyboru przyczepy CLAAS CARGOS. Gospodarz podkreśla, że rzetelna i konstruktywna rozmowa z Dealerem, a także przedstawienie kluczowych aspektów i funkcjonowania maszyny zgodnie z zapotrzebowaniem to równie ważne czynniki, wpływające na zakup. W jego przypadku bardzo dużym plusem było również finansowanie fabryczne 0%.

– Podczas zakupu przyczepy CLAAS CARGOS nie bez znaczenia była dla mnie świetna oferta finansowania, jaką przedstawił mi mój Dealer Agro Sznajder Kutno. Punkt ten znajduje się w dodatku bardzo blisko mnie, co jest niezwykle ważne, ponieważ czas rolnika jest na wagę złota – tłumaczy gospodarz.

Obecnie u dealerów czeka równie atrakcyjna forma finansowania

Dla gospodarstw nastawiających się na produkcję mleka, w prosty sposób można porównać wyliczenie, które pokazuje, że mleko od trzech krów równa się spłacie miesięcznej raty pożyczki za nową przyczepę wielozadaniową CARGOS. Biorąc pod uwagę, że średnia dzienna produkcja mleka to aż 29 l. od jednego zwierzęcia wg „Oceny bydła mlecznego. Dane za rok 2019.” Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, można uznać, że miesięczny przychód z produkcji mleka od trzech krów wynosi 3773,8 zł (cena mleka wg. GUS to 144,59 zł/1 hl). Wychodzi więc, że jest to nawet więcej niż trzeba zapłacić za jedna ratę za CLAAS CARGOS, której kwota to tylko 3312 zł netto – mówi Wojciech Biś, specjalista ds. finansowania fabrycznego CLAAS Financial Services (CFS). – Klienci w dodatku coraz częściej korzystają w opcji ubezpieczenia maszyny w pakiecie wieloletnim na cały okres finansowania – dodaje specjalista.

Gdzie zbadać opryskiwacz polowy?

Finansowanie w dodatku jest jeszcze szybsze dzięki uproszczonym procedurom

W moim przypadku finansowanie odbyło się bardzo sprawnie. Bez zbędnej biurokracji, szybko dopasowaliśmy szczegóły. Przedstawiciel CFS przyjechał do mojego gospodarstwa dwa razy. Za pierwszym razem przedstawił mi ofertę dopasowaną do mnie. Druga wizyta natomiast to była już czysta formalność.

Przetestowanie wszystkich rozwiązań i funkcji umożliwia podjęcie decyzji o wyposażeniu maszyny, którą dopasowujemy do warunków gospodarstwa. Lista wyposażenia wpływa jednak na cenę maszyny, dlatego zawsze należy sprawdzić warunki finansowania fabrycznego, które umożliwiają inwestycję w maszynę bez konieczności szukania kompromisów w jej konfiguracji. Wstępną konfigurację maszyny można samemu przygotować w internetowym konfiguratorze na claas.pl, będzie ona pomocna przy pierwszym spotkaniu z handlowcem Dealera.

Źródło: CLAAS

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ekoschemat Dobrostan zwierząt: Jak i gdzie odbyć obowiązkowe szkolenie?

Wszyscy rolnicy realizujących ekoschemat: Dobrostan zwierząt i wnioskujący o przyznanie płatności dobrostanowej za 2024 r. zobowiązani są do odbycia bezpłatnego, jednorazowego szkolenia z zakresu...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics