Ponad 3 tysiące litrów groźnych odpadów znaleziono w gospodarstwie

Policjanci ze Środy Wielkopolskiej namierzyli grupę przestępczą zajmującą się podrzucaniem na prywatne tereny niebezpiecznych odpadów. W jednym z gospodarstw w Wielkopolsce odkryli składowisko beczek zawierających ponad 3 tysięce litrów groźnych dla środowiska odpadów gumowych, ropopochodnych, lakierniczych i oleistych. 

Ponad 3 tysiące litrów groźnych odpadów zostawiono w gospodarstwie
Ponad 3 tysiące litrów groźnych odpadów zostawiono w gospodarstwie Fot. KPP Środa Wielkopolska

W połowie stycznia br. policjanci ze Środy otrzymali zgłoszenie o ujawnionych beczkach niewiadomego pochodzenia. Wszystko wskazywało na to, że nieznani sprawcy wykorzystali pustostany gospodarcze na terenie gminy Nowe Miasto nad Wartą, by w ich okolicy pod osłoną nocy zładować niebezpieczny ładunek.

Prowadzący oględziny funkcjonariusze poddali zawartość beczek analizie, która wykazała, że pojemniki zawierają substancje lakieropochodne, szkodliwe dla środowiska naturalnego. Kilka z pojemników uległo rozszczelnieniu co skutkowało wyciekiem.

Sprawę potraktowano priorytetowo. Grupa śledczych zaangażowanych w wykrycie procederu, rozpatrywała szereg wątków. M.in. że w sprawę zamieszana jest grupa osób, która w nielegalny sposób pozbywa się odpadów niebezpiecznych. I ten kierunek okazał się trafny. Kryminalni ze Środy zebrali materiał dowodowy. Pozwolił on ustalić jak funkcjonowała grupa przestępcza, kto był w nią zamieszany. W efekcie tych prac  – z początkiem marca – zatrzymano przestępców.

Ponad 3 tysiące litrów groźnych odpadów zostawiono w gospodarstwie Fot. KPP Środa Wielkopolska

Ojciec z synem trafili od aresztu

Do policyjnego aresztu trafił ojciec z synem (65 l. i 40 l. – mieszkańcy gminy Nowe Miasto nad Wartą), którzy w styczniu br. za pieniądze wywieźli i porzucili beczki w ustronnym miejscu. Ponadto zatrzymano 49-letniego pośrednika, a także 39-letniego mężczyznę. To na podnajmowanym przez niego terenie policjanci ujawnili składowane pojemniki z groźnymi dla środowiska odpadami gumowymi, ropopochodnymi, lakierniczymi i oleistymi. Łącznie funkcjonariusze znaleźli ponad 3 tysiące litrów tego typu odpadów.

Sprawa jest na tyle poważna, że zakwalifikowano ją jako śledztwo, które prowadzi Prokuratura Rejonowa w Środzie Wlkp.

Źródło i fot: KPP Środa Wielkopolska

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × jeden =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,895ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

W Generali Agro bon do Biedronki za ubezpieczenie gospodarstwa rolnego

Od 1 grudnia Generali Agro kontynuuje działania na rzecz zachęcenia rolników do ubezpieczania się. Klienci, którzy do końca roku po raz pierwszy ubezpieczą w Generali...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE