Zwalczanie mączniaka w zbożach ozimych

Odpowiedni stan fitosanitarny zbóż to konieczność dla osiągnięcia wysokich plonów ziarna. Jednym z największych problemów pojawiających się w kluczowych momentach rozwoju zbóż ozimych jest patogen Blumeria graminis, odpowiedzialny za mączniaka prawdziwego zbóż i traw. Choroba ta corocznie jest problemem dla rolników, a dobór skutecznego fungicydu wcale nie jest taki prosty.

Mączniak w zbożu
Mączniak w zbożu

Zagrożenie mączniaka przez cały sezon

Zagrożenie ze strony mączniaka prawdziwego zbóż i traw występuje już we wczesnych fazach rozwojowych ozimin. Mączniak dobrze radzi sobie nawet w niskich temperaturach. To właśnie w okresie jesiennym często dochodzi do pierwszych infekcji, gdzie z zimujących chasmotecji uwalniane są zarodniki workowe. W wyniku porażenia na powierzchni liści widoczny jest biały, kłaczkowaty nalot. W przypadku późnych infekcji objawy zauważymy dopiero w momencie rozpoczęcia wiosennej wegetacji.

Podczas sezonu infekcji wtórnych dokonują zarodniki konidialne. Wiosną objawy pojawiają się na najstarszych liściach, a wraz ze wzrostem ozimin obejmują również wyższe partie zbóż. Nawet w okresach pozbawionych opadów choroba może się rozwijać bez żadnych przeszkód. Zarodniki nie potrzebują wody do skiełkowania, ponieważ same są odpowiednio uwodnione. Biały nalot staje się ciemniejszy, a na ich powierzchni pojawiają się czarne punkty, czyli chasmotecja. Tkanki w miejscu infekcji zaczynają brązowieć i ulegać  nekrozie. Doprowadzenie do takiego zjawiska jest efektem zbyt późnej lub nieodpowiedniej ochrony fungicydowej.

Mączniak - wczesnowiosenne porażenie
Mączniak – wczesnowiosenne porażenie

Rozwiązanie na mączniaka i nie tylko

Zwalczanie mączniaka prawdziwego w oziminach warto oprzeć o specjalistyczny fungicyd Kendo 50 EW. Preparat ten charakteryzuje się wysoką skutecznością w stosunku do każdej fazy rozwojowej patogenu. Działa zapobiegawczo chroniąc przed nowymi infekcjami, ale także interwencyjnie, wyniszczając struktury grzyba, które penetrują kolejne fragmenty roślin.

Kendo 50 EW to skuteczna walka z mączniakiem prawdziwym zbóż i traw, ale dodatkowo wsparcie przy ograniczaniu np. brunatnej plamistości liści, septoriozy, rdzy brunatnej i żółtej czy rynchosporiozy zbóż.

Kendo
Kendo

Długofalowa ochrona

Skuteczność Kendo 50 EW utrzymywana jest niezależnie od panujących warunków. Środek wnika już po 1 godzinie od wykonania oprysku, co sprawia, że jest odporny na zmywanie przez deszcz. Działanie fungicydu utrzymuje się przez okres nawet 6 tygodni.

Kendo 50 EW to idealne rozwiązanie na mączniaka, ale jeśli zajdzie konieczność zwalczania innych patogenów to doskonale sprawdzi się jako komponent mieszaniny wykorzystanej w zabiegu T1, T2 czy też T3. Kendo 50 EW może być stosowany od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia (BBCH 30-59). W zbożach ozimych dopuszcza się wykonanie dwóch zabiegów z użyciem Kendo 50 EW w dawce 0,2-0,3 l/ha.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics