Zwalczanie mączniaka w zbożach ozimych

Odpowiedni stan fitosanitarny zbóż to konieczność dla osiągnięcia wysokich plonów ziarna. Jednym z największych problemów pojawiających się w kluczowych momentach rozwoju zbóż ozimych jest patogen Blumeria graminis, odpowiedzialny za mączniaka prawdziwego zbóż i traw. Choroba ta corocznie jest problemem dla rolników, a dobór skutecznego fungicydu wcale nie jest taki prosty.

Mączniak w zbożu
Mączniak w zbożu

Zagrożenie mączniaka przez cały sezon

Zagrożenie ze strony mączniaka prawdziwego zbóż i traw występuje już we wczesnych fazach rozwojowych ozimin. Mączniak dobrze radzi sobie nawet w niskich temperaturach. To właśnie w okresie jesiennym często dochodzi do pierwszych infekcji, gdzie z zimujących chasmotecji uwalniane są zarodniki workowe. W wyniku porażenia na powierzchni liści widoczny jest biały, kłaczkowaty nalot. W przypadku późnych infekcji objawy zauważymy dopiero w momencie rozpoczęcia wiosennej wegetacji.

Podczas sezonu infekcji wtórnych dokonują zarodniki konidialne. Wiosną objawy pojawiają się na najstarszych liściach, a wraz ze wzrostem ozimin obejmują również wyższe partie zbóż. Nawet w okresach pozbawionych opadów choroba może się rozwijać bez żadnych przeszkód. Zarodniki nie potrzebują wody do skiełkowania, ponieważ same są odpowiednio uwodnione. Biały nalot staje się ciemniejszy, a na ich powierzchni pojawiają się czarne punkty, czyli chasmotecja. Tkanki w miejscu infekcji zaczynają brązowieć i ulegać  nekrozie. Doprowadzenie do takiego zjawiska jest efektem zbyt późnej lub nieodpowiedniej ochrony fungicydowej.

Mączniak - wczesnowiosenne porażenie
Mączniak – wczesnowiosenne porażenie

Rozwiązanie na mączniaka i nie tylko

Zwalczanie mączniaka prawdziwego w oziminach warto oprzeć o specjalistyczny fungicyd Kendo 50 EW. Preparat ten charakteryzuje się wysoką skutecznością w stosunku do każdej fazy rozwojowej patogenu. Działa zapobiegawczo chroniąc przed nowymi infekcjami, ale także interwencyjnie, wyniszczając struktury grzyba, które penetrują kolejne fragmenty roślin.

Kendo 50 EW to skuteczna walka z mączniakiem prawdziwym zbóż i traw, ale dodatkowo wsparcie przy ograniczaniu np. brunatnej plamistości liści, septoriozy, rdzy brunatnej i żółtej czy rynchosporiozy zbóż.

Kendo
Kendo

Długofalowa ochrona

Skuteczność Kendo 50 EW utrzymywana jest niezależnie od panujących warunków. Środek wnika już po 1 godzinie od wykonania oprysku, co sprawia, że jest odporny na zmywanie przez deszcz. Działanie fungicydu utrzymuje się przez okres nawet 6 tygodni.

Kendo 50 EW to idealne rozwiązanie na mączniaka, ale jeśli zajdzie konieczność zwalczania innych patogenów to doskonale sprawdzi się jako komponent mieszaniny wykorzystanej w zabiegu T1, T2 czy też T3. Kendo 50 EW może być stosowany od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia (BBCH 30-59). W zbożach ozimych dopuszcza się wykonanie dwóch zabiegów z użyciem Kendo 50 EW w dawce 0,2-0,3 l/ha.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Stracił panowanie nad kierownicą i przewrócił traktor!

Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do jakiego doszło w okolicach Rymanowa Zdroju. 64-latek został przygnieciony przez ciągnik rolniczy. W wyniku odniesionych obrażeń, mężczyzna zmarł. 27...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE