Jak powstrzymać emigrację młodych ze wsi do miast?

Emigracja ze wsi do miast ludzi w wieku produkcyjnym to wielki problem. Młodych należy zachęcić do tego, aby chcieli zostawać na gospodarstwach.  Jak? Lokować środki WPR dla rolników, a nie dla napływowej ludności z miasta.

O tym, jak powstrzymać emigrację do miast dyskutowano podczas konferencji zorganizowanej online przez redakcję EURACTIV. Konferencja ta odbywała się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Demografia terenów wiejskich
Demografia terenów wiejskich foto: MRiRW

Minister Grzegorz Puda wskazał na problem, jakim jest emigracja do miast ludzi w wieku produkcyjnym.

Młodzi ludzie wyjeżdżają do miast aby zdobywać wykształcenie, a także by zapewnić tam sobie wyższy poziom życia – powiedział minister Puda, Zaznaczył, że zmiany demograficzne, które sprawiają, że coraz mniej młodych ludzi zostaje na wsi widoczne są od lat dziewięćdziesiątych.

– Tej tendencji nie udało się niestety zmienić – stwierdził szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił także uwagę na problemy wynikające z przeciwnej tendencji. Tendencji osiedlania się mieszkańców miast na terenach wiejskich znajdujących się w niedaleko dużych aglomeracji.

Często ludzie ci nie zdają sobie sprawy z tego, jak wygląda praca rolnika i prowadzenie gospodarstwa. Denerwuje ich pianie koguta, jazda ciągnikiem, czy w czasie żniw praca kombajnów do  późnych godzin nocnych. Osoby z miast są nieprzygotowane na to, że na wsi nie zawsze będzie ładnie pachniało, że nie jest tak cicho, jak się na początku wydawało – zaznaczył  minister.

Należy wspierać mieszkańców wsi, którzy prowadzą gospodarstwa

Szef resortu rolnictwa  stwierdził, że należy wspierać przede wszystkim tych mieszkańców wsi, którzy prowadzą produkcję w swoich gospodarstwach.

Środki z WPR, które przeznaczone są na rozwój obszarów wiejskich, powinny trafiać przede wszystkim do rolników, a nie do napływowej ludności, której życie zawodowe związane jest z miejskimi aglomeracjami. Musimy dbać o interes rolników, dla których ziemia jest naturalnym środowiskiem, życia i pracy – zaznaczył minister Puda.

Kobiety agrobiznesu mają moc

Uczestniczący w debacie komisarz ds. rolnictwa UE Janusz Wojciechowski odniósł się do kwestii depopulacji wsi. Podkreślił, że zatrzymanie odpływu ludności z obszarów wiejskich możliwe będzie wtedy, gdy mieszkańcy wsi będą traktowani tak samo jak mieszkańcy miast. Jako przykład nierówności społecznej komisarz podał wykluczenie komunikacyjne, z którym na co dzień zmagają się mieszkańcy wsi.

Jest to też kwestia równego traktowania. Jeśli duże fundusze są przeznaczane na rozwój komunikacji w miastach, to samo musi być zagwarantowane wsiom – stwierdził komisarz.

Źródło: MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics