KALTOR 750 SG – nowy herbicyd do powschodowego odchwaszczania kukurydzy

Od ubiegłego roku ROTAM AGROCHEMICALS EUROPE we współpracy z firmą dystrybucyjną Procam Polska oferuje polskim rolnikom nowe innowacyjne rozwiązanie w ochronie herbicydowej kukurydzy.

Pole kukurydzy Copyrights®Marc Winkler, Rotam

Jest nim selektywny środek chwastobójczy o działaniu układowym KALTOR 750 SG. To nowoczesna formulacja w postaci rozpuszczalnych w wodzie granul, do sporządzania roztworu wodnego. Środek zawiera dwie substancje czynne o wzajemnie uzupełniających się mechanizmach działania: dikambę (600 g/kg) i nikosulfuron (150 g/kg). Dikamba zaliczana jest do herbicydów z grupy regulatorów wzrostu, pobierana jest przez liście i korzenie roślin. Nikosulfuron należy do inhibitorów działania syntetazy acetylomleczanowej (ALS), a jego działanie prowadzi do blokowania syntezy aminokwasów rozgałęzionych, a więc i białek. Wnika do rośliny przez liście i szybko się w niej przemieszcza.

Chwasty wrażliwe na ten herbicyd

Do chwastów wrażliwych na ten herbicyd należą: chwastnica jednostronna, komosa biała, rdest plamisty, rdest powojowy, rumian polny, tasznik pospolity, tobołki polne. Wśród chwastów średnio wrażliwych wymienić należy: gwiazdnicę pospolitą, fiołek polny, ostrożeń polny, przytulię czepną.

Ochrona herbicydowa doglebowa czy nalistna?

Często zastanawiamy się jakie rozwiązanie wybrać do ochrony herbicydowej kukurydzy – doglebowe czy nalistne? Rozwiązania doglebowe wybierane są szczególnie tam, gdzie uprawia się duże areały, a prace polowe mogą się nakładać. Tę opcję wybieramy więc w dużej mierze ze względów praktycznych, w celu zminimalizowania ryzyka związanego z ograniczonym czasem, jednak czy zawsze jest to słuszne…? Warunkiem koniecznym aby zabiegi doglebowe były skuteczne jest bowiem odpowiednia wilgotność gleby, a z tym w ostatnich latach bywały problemy. Dlatego wielu rolników zmuszonych jest przez pogodę do powtórzenia zabiegu chwastobójczego również nalistnie.

Pole kukurydzy Copyrights®Marc Winkler, Rotam
Pole kukurydzy Copyrights®Marc Winkler, Rotam

Niektórzy planując ochronę, od początku zakładają połączenie technologii doglebowej z nalistną dla 100% pewności. Ci, którzy doświadczyli już strat w postaci wymarznięć czy wiosennej suszy, wolą stosować rozwiązania nalistne, kiedy to już wiadomo, że kukurydza wzeszła i przetrwała majowe przymrozki. Strategia ochrony herbicydowej jest więc kwestią preferencji, doświadczeń i uwarunkowań lokalnych oraz budżetu. Zarówno dla opcji doglebowej z poprawką nalistną, jak i dla opcji typowo nalistnej, KALTOR 750 SG będzie doskonałym i uzasadnionym ekonomicznie rozwiązaniem. Dla rozwiązań typowo nalistnych, stosowanych wcześnie w fazie do 6 liści, warto pomyśleć o dodatku preparatu zawierającego mezotrion, takiego jak np. DANEVA 100 SC – wzmacniającego zabieg i posiadającego również właściwości doglebowe.

Kaltor 750 SG po wschodach kukurydzy

Kaltor 750 SG należy stosować po wschodach kukurydzy, gdy rośliny znajdują się w fazie ok. 2-8 liści i mają nie więcej niż 10-40 cm wysokości (BBCH 12-18). Maksymalna zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,25 kg/ha. Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha (opryskiwanie średniokropliste). Środek Kaltor 750 SG należy stosować tylko raz w sezonie, wyłącznie z dodatkiem adiuwanta. Dobór rodzaju adiuwanta i jego dawki należy skonsultować z przedstawicielem producenta lub dystrybutora. Zastosowanie środka bez jego dodatku spowoduje obniżenie skuteczności zabiegu.

Rotam – 70 lat w branży ochrony roślin

Herbicyd ten poszerza dotychczasową ofertę dostępnych środków chwastobójczych w walce z chwastami w uprawie kukurydzy, dając nam nowe możliwości za rozsądną cenę. Warto więc pamiętać o nim w tym sezonie, planując zabiegi chwastobójcze w tej uprawie. Więcej informacji na temat tego produktu można uzyskać u doradców agrotechnicznych w firmie Procam (www.procam.pl) lub u producenta: www.rotam.com.pl.

Źródło i fot.: ROTAM

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Agro Show 2022: w tym roku za wstęp trzeba zapłacić

Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW to największa plenerowa wystawa rolnicza w Europie.  Postrzegana jest jako doskonałe miejsce prezentacji najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE