O ile we wtorek przez większość sesji w Chicago kontrakty na zboża, soję i olej sojowy ustalały nowe wieloletnie maksima, to w końcówce doszło do realizacji zysków. W konsekwencji skala wzrostu notowań kukurydzy i oleju sojowego mocno zmalała, a soja i pszenica zamknęły dzień na minusie.
W Paryżu zboża ze starych i nowych zbiorów zamknęły dzień na plusie. Jednak dużo poniżej dziennych maksimów, a nawet poniżej cen otwarcia sesji. Oznacza to, że przy tych szalenie wysokich poziomach pojawiła się duża sprzedaż. Może ona wynikać z realizacji zysków z długich pozycji spekulacyjnych, ale też ze sprzedaży producentów rolnych.
Wysokich cen nie zaakceptował egipski GASC (największy importer pszenicy na świecie), który anulował przetarg na pszenicę.
Rzepak z nowych zbiorów stracił na wartości
W Paryżu rzepak z nowych zbiorów stracił na wartości po tym jak StatCan opublikował szacunki areału zasiewów. Kanadyjskie uprawy canoli powinny wzrosnąć w tym roku o 3,6% do 21,5 mln akrów. Oczekuje się jednocześnie, że o prawie 7% spadną zasiewy kanadyjskiej pszenicy, do 23,3 mln akrów.
Majowy kontrakt na rzepak kończy obrót w piątek, a jego wyceny od kilku dni konsolidują się poniżej 600 eur/t.
Od początku sezonu Polska wyeksportowała poza UE 2,9 mln ton zbóż
W poniedziałkowym raporcie Crop Progress (ukazał się po sesji) pokazano, że zasiewy kukurydzy w USA zostały ukończone w 17%, nieco poniżej szacunków handlowych i poniżej 20% – średnia z pięciu lat. Za to zasiewy soi wyprzedzają o 3% średnie tempo i są zaawansowane w 8%. Zasiewy pszenicy jarej idą jeszcze sprawniej (zaawansowanie w 28%), a ich tempo o 9% wyprzedza średnią.
USDA odnotował we wtorek sprzedaż dzienną 101,6 tys. ton kukurydzy z dostawą połowy w tym sezonie, a połowy w kolejnym
eWGT Andrzej BĄK