Kontrakty na zboża i oleiste na giełdzie ze spadkiem

O ile we wtorek przez większość sesji w Chicago kontrakty na zboża, soję i olej sojowy ustalały nowe wieloletnie maksima, to w końcówce doszło do realizacji zysków. W konsekwencji skala wzrostu notowań kukurydzy i oleju sojowego mocno zmalała, a soja i pszenica zamknęły dzień na minusie.

Kontrakty na zboża i oleiste zamknęły wtorek zdecydowanie poniżej cen otwarcia sesji
Kontrakty na zboża i oleiste zamknęły wtorek zdecydowanie poniżej cen otwarcia sesji

W Paryżu zboża ze starych i nowych zbiorów zamknęły dzień na plusie. Jednak dużo poniżej dziennych maksimów, a nawet poniżej cen otwarcia sesji. Oznacza to, że przy tych szalenie wysokich poziomach pojawiła się duża sprzedaż. Może ona wynikać z realizacji zysków z długich pozycji spekulacyjnych, ale też ze sprzedaży producentów rolnych.

Wysokich cen nie zaakceptował egipski GASC (największy importer pszenicy na świecie), który anulował przetarg na pszenicę.

Rzepak z nowych zbiorów stracił na wartości

W Paryżu rzepak z nowych zbiorów stracił na wartości po tym jak StatCan opublikował szacunki areału zasiewów. Kanadyjskie uprawy canoli powinny wzrosnąć w tym roku o 3,6% do 21,5 mln akrów. Oczekuje się jednocześnie, że o prawie 7% spadną zasiewy kanadyjskiej pszenicy, do 23,3 mln akrów.

Majowy kontrakt na rzepak kończy obrót w piątek, a jego wyceny od kilku dni konsolidują się poniżej 600 eur/t.

Od początku sezonu Polska wyeksportowała poza UE 2,9 mln ton zbóż

W poniedziałkowym raporcie Crop Progress (ukazał się po sesji) pokazano, że zasiewy kukurydzy w USA zostały ukończone w 17%, nieco poniżej szacunków handlowych i poniżej 20% – średnia z pięciu lat. Za to zasiewy soi wyprzedzają o 3% średnie tempo i są zaawansowane w 8%. Zasiewy pszenicy jarej idą jeszcze sprawniej (zaawansowanie w 28%), a ich tempo o 9% wyprzedza średnią.

Zamknięcie wtorkowej sesji - 27.04.2021:
Zamknięcie wtorkowej sesji – 27.04.2021:

USDA odnotował we wtorek sprzedaż dzienną 101,6 tys. ton kukurydzy z dostawą połowy w tym sezonie, a połowy w kolejnym

eWGT Andrzej BĄK

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 + dziesięć =

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,900ObserwującyObserwuj
7,100SubskrybującySubskrybuj

Kredyty bez prowizji i z obniżoną marżą – wystartowała nowa kampania dla rolników

Już 20 września startuje kolejna kampania promocyjna. W ramach oferty Bank BNP Paribas proponuje nowym i obecnym Klientom prowadzącym działalność rolniczą, szereg usług finansowych...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE