Studenci biologii UwB będą badać kwietne łąki w miastach

Jak planować i zakładać łąki kwietne w miastach, by najlepiej spełniły one swoją rolę w ekosystemie i pozytywnie oddziaływały na mieszkańców miast. O to zbadają studenci z koła biologów na Uniwersytecie w Białymstoku. Przebadanych ma być ponad 50 łąk kwietnych w Białymstoku, Bydgoszczy i Łodzi.

Studenci biologii UwB będą badać kwietne łąki w miastach
Studenci biologii UwB będą badać kwietne łąki w miastach

W Białymstoku łąki kwietne sadzi się od kilku lat. W tym roku rosną łącznie na 6,5 ha. Zakładane są też łąki kwietne przy szkołach i przedszkolach. W sumie mają powstać przy 20 takich placówkach w mieście.

Teraz oddziaływanie łąk kwietnych będą badali studenci z Koła Naukowego Biologów na wydziale biologii Uniwersytetu w Białymstoku. A to wszystko w ramach projektu „Eden city, czyli jak zwiększyć bioróżnorodność w miastach i dobre samopoczucie ludzi”.

Kwietne łąki zwiększają bioróżnorodność miast

Kwietne łąki oprócz niewątpliwych walorów estetycznych, zwiększają bioróżnorodność miast, wpływają pozytywnie na bioretencję oraz redukują zanieczyszczenie powietrza. Kwitnące kwiaty dostarczają pokarmu owadom, w tym zagrożonym zapylaczom. Zaś same owady i nasiona roślin są z kolei bazą pokarmową np. dla ptaków” – powiedziała opiekunka Koła Naukowego Biologów dr Agata Kostro-Ambroziak.

Zauważyła, że łąki kwietne są różne, zależy to od gatunków roślin, a także od miejsc. „Niestety często decyzje o tym, gdzie jaka łąka powstaje, są dość przypadkowe, albo uwzględniają tylko efekt estetyczny” – dodała Kostro-Ambroziak. Zwróciła też uwagę, że z tego względu konsekwencje istnienia łąki mogą być różnorodne. Nie zawsze wyłącznie pozytywne, a więc zakładanie ich powinno być przemyślane.

Projekt studentów ma wskazać, jak planować i zakładać łąki kwietne, by najlepiej wpływały na bioróżnorodność i samopoczucie ludzi.

W ramach projektu będzie przebadanych ponad 50 łąk kwietnych na terenie Białegostoku,Bydgoszczy i Łodzi

Jak powiedziała przewodnicząca koła biologów Urszula Jabłońska, w ramach projektu będzie przebadanych ponad 50 łąk kwietnych na terenie Białegostoku, Bydgoszczy i Łodzi.Będziemy analizować skład gatunkowy roślin i bioróżnorodność fauny na łąkach różnego typu: monokulturowych, jednorocznych i wieloletnich, położonych w miejscach dwojakiego rodzaju: wzdłuż pasów ruchu i w sąsiedztwie terenów zielonych czy rekreacyjnych” – dodała.

„Moja woda” nie dla rolników?

W ramach projektu ma zostać opracowany optymalny model planowania i zarządzania łąkami kwietnymi, powstanie też zestaw wskazówek dotyczących zakładania łąk kwietnych. Poczynania studentów można obserwować w mediach społecznościowych.

Projekt „Eden city” otrzymał dofinansowanie z ministerstwa nauki w wysokości blisko 50 tys. zł. Projekt potrwa rok.

autorka: Sylwia Wieczeryńska
Nauka w Polsce

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wyzwania sektora rolno-spożywczego: spotkanie z przedstawicielami Krajowej Izby Gospodarczej

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski uczestniczył w spotkaniu przedstawicieli Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) oraz w posiedzeniu komitetu KIG, w dniu 21.11.2024, które...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics