Sezonowa poprawa koniunktury rolnej

Drugi kwartał 2021 r. przyniósł poprawę koniunktury w polskim rolnictwie. Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGAGR) zwiększyła się w porównaniu z pierwszym kwartałem o 4,7 pkt, do wysokości 5,9 pkt. Jest wyższa niż rok temu o 12,5 pkt, a od średniej dla drugich kwartałów ostatnich 20 lat o 6,2 pkt.

Sezonowa poprawa koniunktury rolnej
Sezonowa poprawa koniunktury rolnej

Poprawa koniunktury jest skutkiem wiosennego ożywienia (efekt sezonowy), zaś wzrost wartości wskaźnika IRGAGR w skali roku to tzw. efekt bazy, wynikający z bardzo niskiej jego wartości przed rokiem, której ogromny spadek w porównaniu z I kwartałem 2020 r. (aż o 23,4 pkt) został spowodowany przez załamanie się nastrojów w gospodarstwach rolnych w następstwie epidemii COVID-19.

Wartości koniunktury są wyższe niż rok temu

Wzrosły wartości obu składowych wskaźnika koniunktury, tj. wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych, o 5,7 pkt, do wysokości -11,7 pkt, oraz wskaźnika zaufania, o 2,6 pkt, do poziomu 5,7 pkt. Są wyższe niż rok temu o, odpowiednio: 7,0 i 22 pkt,
a zarazem wyższe od wieloletnich średnich wartości obu wskaźników cząstkowych (o 1,2 i 10 pkt).

Kwartalną poprawę koniunktury odczuły niemal wszystkie gospodarstwa rolne. O jej pogorszeniu się informują tylko rolnicy zajmujący się uprawą roślin wieloletnich. W największym stopniu poprawiła się koniunktura w ocenie rolników prowadzących gospodarstwa położone w regionie środkowozachodnim (wartość wskaźnika IRGAGR wzrosła o 7,9 pkt), o powierzchni 15 50 ha (o 6,2 pkt) oraz zajmujące się chowem i hodowlą zwierząt (o 8,0 pkt).

Rolnicy niechętnie zaciągają kredyty

Pomimo wzrostu poziomu przychodów z produkcji rolnej zmniejszyły się (nieznacznie) oszczędności gospodarstw i nieco pogorszył się stan ich zadłużenia. Wzrosły wydatki na obrotowe środki produkcji, lecz obniżył się odsetek gospodarstw rolnych dokonujących  inwestycji. Zmniejszyła się również skłonność rolników do zaciągania kredytów. W porównaniu jednak z sytuacją sprzed roku wielkości wydatków obrotowych i inwestycyjnych, w tym również pokrywanych z dopłat bezpośrednich, są znacznie wyższe.
Przewidywania rolników dotyczące rozwoju sytuacji w polskim rolnictwie w kolejnym kwartale są optymistyczne. Spodziewany jest duży wzrost przychodów pieniężnych i wyraźna poprawa sytuacji finansowej gospodarstw rolnych.

Źródło: IRG SGH

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Trwa wypłata bonusów frekwencyjnych. Dwa nabory dla KGW w toku

Do 29 listopada 2024 r. trwają dwa nabory skierowane do kół gospodyń wiejskich. Mogą one otrzymać nawet 10 tys. zł na działalność statutową i...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics